12 Mayıs 2011 Perşembe

OLAMAYAN SÜT REÇELİ


Köye gittiğimiz de sağ olsun yengeciğim 5 kg süt koydu yanımıza.Kadın hadi doya doya taze süt içip yoğurt yesinler dedi.Biz 400 km yolu o sütü getirdik önce bizim eve gittik ki eşyaları bırakalım. Sonra kayınvalidemin evine gittik malum sıla orda kalıyor birde benim iş yeri yakın neyse..Bende eve geldiğimizde yarısını boşalttım.Kalanını da kayınvalideme götürdüm.kayınvalidemde kaynatıp bir güzel içebildiğini içip kalanını da yoğurt yaptı.pazartesi akşamı eve gideceğim için benimki evde kalmıştı.
      Pazartesi akşamı işten çıkmadan jaramazca yı aradım sütü koy ben gelene kadar kaynasın dedim.cevap aynen şöyleydi ; -yaa abla sen mi açtın altını? sabah kalktım ev süt kokuyordu, bir baktım ocakta açık kalmış (Allah korumuş ya yansaydı ya da ocağı söndürseydi çok şükür)
   
           Eve gittiğimde süt karamelize gibi olmuştu ama bozuk kokmuyordu bende hadi dedim. ne zamandır merak ediyorum süt reçelini belki olur dedim koydum şekeri içine,iki tencereye ayırdım ,tencerenin birine de nane koydum ki  değişik olsun.İşte gördüğünüz fotoğraflarda ona ait aslında nasıl bir şey olduğunu bilmiyorum ama benimki olmadı ekşi gibi oldu yenebilecek birşey değildi yaniii..
     
             Benim gibi merak edip yapmak isteyenler burada nanelisi ise burada tıklayın.Ben tekrar deneyeceğim hayırlısıyla ..Eğer yapıp , tadanlar varsa yazarlarsa sevinirim..Afiyet olsun efendim.
            

      ''  Bu arada ben bunları yazarken biri 58 biri 63 yaşında olan Amerikalılarla koyu sohbet ediyorlar, evlilik işlemlerini yapıyoruz sonuç bekliyorlar. Asıl merak ise neden Türkiye de evlendikleri ????.  ''

Hiç yorum yok: