5 Aralık 2011 Pazartesi

kestane kebap yemesi sevap :)

Bu aylar tam kestane zamanı pazarda çeşit ve fiyat bakımından farklı kestaneler var . Bizim oralarda kestaneyi pek satın almak gibi bir durum söz konusu değil gider dağ bayır gezersin birde üsütne bol oksijen alırsın  üstünede nerdeyse bir ay yiyeceğin kadar kestane toplarsın.
sizin dağ bayırınız yoksa efendim pazardan kafanıza ve cebinize hitap eden, istediğiniz  kadar kestane  alırsınız, geriye  hangi tarzda ve nasıl yenebilir hale getireceğiniz kalıyor.O kısımı da bana bırakın eveet efendim şimdi kestaneyi direk suya koyup haşlayabilirsiniz de ,isterseniz kebap ta yapabilirsiniz.
suda haşalama patates gibi haslayıp yerseniz bu genellikle dişi olmaya yaşlılar için ideal oluyor bide yeni dişleri düşen 7 yaşındaki  çocuklara  ideal .
Benim yaptığım da yumuşak ve sert arası yani tam kıvamında oluyor. kime göre tabiki bana göre :P
Önce yıkayın yani bir suda çevirin tozu gitsin yoksa ne mikrop olacak.
Efendim şimdi kestaneleri artı şeklinde kestanelerin şiş kısmından çiziyorsunuz.
Hepsini çizdiniz mi? şimdi sıra kestaneleri kaba koyuyorsunuz ve üstüne çıkacak kadar su dolduruyorsunuz.Birazda tuz atın ve bu şekilde 15 -20 dk bekletiyorsunuz. sonrasında suya alıp tepsiye koyuyorsunuz valla şekil mekil öenmli değil nasıl koyduğunuzda koyun tepsiye sürün fırına , en yüksek derece de 1 saat kaldımı zaten fırında olduğu için altlı üstü pişiyor.
Cumartesi akşam kardeşlerle birlikte bizim evde yapılan ve fotoğraf çekilemeden biten kestane partisi vardı ve tam bu şekilde hazırladı. sizde deneyin bakalım ne olacak.Yukarıdaki fotoğraf alıntıdır arkadaşlar ama inanın görüntü ve tat daha güzeldi.

1 yorum:

Adsız dedi ki...

Ben genelde haşlama yapardım ama bunu mutlaka deneyeceğim semra yazarım sana lezzetini