12 Aralık 2011 Pazartesi

Sulu aşure


Şimdi şu ayda tamda aşure tarifi vermek gerek değil mi? bu fotoğraf benim yaptığım çevremdekiler tarafından çok sulu bulunan, eşim tarafından hiç yenmeyen aşure.
Tarif bu güzel Allah dostu insanın sitesinden tam tarifi uygulama huyum hiç yok benim ya harfi harfine, ölçüsü ölçüsüne hiç yapamıyorum tarifleri. İlla ki içine ya başka bir şey koymuyacağım ya da ölçüye uymayacağım illa.
Ha işte uymadım ama tadı aynı köydeki gibiydi canım köyümde herkes aşuresini yapar kapı kapı dolaşıp koca koca taslarla dağıtırdı. Maalesef apartman kültürüne girmek zorunda kaldığımız koca şehirlerde sadece apartmandaki komşularıma dağıttım en çok sevindirende alt katta oturan hiç görmediğim yabacı komşum thank you dedi keşke bir tane daha verseydim dedim ama geçmişti artık.
Anneme de danışma gereği duydum yinede annem şöyle dedi kızım bak bizim buralarda aşure kaynatılmaz ama istanbul da kaynatıyorlar sende kaynat gibi bir şey söyledi. Başlangıç kaynatmadan gelen aşurenin nasıl kaynatmadan olduğu konusunda bir fikrim yok ama ilk kez aşure yapmama rağmen bence tadı fena değildi.  
YORUMLAR
Kaynanam – çorba kızım işte. Beğenmedi yani
Eşim --- böyle aşure mi olur.
Dr. Gacet – hepsini içti çok güzel olmuş
Dr. Örtger --- sormadı
Hacı – bay bilmiş—bu ne biçim aşure
Bayan püskül --Hayatımda ilk kez yaptım napim J

1 yorum:

Yaramazca dedi ki...

Abim- bize bu sene hic asure getiren olmadı. Biliyor musun?