9 Ocak 2012 Pazartesi

Eski tencereler nereye giderler ..


Şimdi Sattığımız evi yeni aldığımızda ben kiradaydım. Evi aldık ama ben kayınvalidemin yanına taşınmak zorunda kaldım. Kızım 6 aylıktı ve ben çalışıyordum. Bu dönemde çalıştığım işyerine yeni bir hemşire başladı. Aldığımız ev boş duruyordu sadece eşyalarım içindeydi ara sıra da gidiyorduk. Hemşirenin küçük çocuğu vardı, 6 aylık falan ama kızın yüzünden hep hüzün akıyordu. Birkaç kez konuştuğumuzda eşinin çalışmadığını ve başından birkaç kötü olay geçtiğinden bahsetti. Kaldıkları evde çok kötüymüş bende benim evimin boş durduğunu onların kalabileceğini söyledim onlar illa bir kira belirlensin dediler. Bizde çok cüzi bir fiyata evimizi eşyalarıyla kiraya verdik. İşyerinden 1 ay sonra ayrılan kız, 1 ay sonrada evden kaçtı hem de hiçbir şey söylemeden. Üstüne elektrik, su ve doğalgaz borçlarıyla. Allahtan az kalmıştı birde uzun süre kalsaydı ne yapardım?

Neyse evden öyle bir gitmişler ki çocuğunun, kocasının, kendisinin eşyaları kalmış. Yani yaklaşık 4 yıl önce olan bu olaydan beri ben bütün eşyalarını bir bavula toplamıştım bunların içinde mutfak eşyaları da vardı. Bu eve taşınana kadar kaldırdığım yere hiç bakmamıştım. Taşınırken atıp atmama konusunda kararsız kaldım.
Geçen gün bu evde uzun süre oturmayacağımı düşünerek açmadığım kutuları açtım. İçinden o eşyalar da çıkınca napayım diye düşündüm. Atayım mı yoksa dağıtayım mı iki tane tencere vardı sapları kırık kapakları yok. Kıyafetleri işe yarayacakları başkalarına verdim. İşe yaramayacakları temizlik bezi olarak ya da parçalardan birşeyler dikerim diye düşündüm. Tencereleri de çiçek mi ekeyim falan diye düşünürken bizim orda bir zücaciyenin kapısında yazan tencere kapağı bulunur yazısı aklıma geldi. Pazar günü tencereleri oraya götürdüm. Amaç kapak almaktı ama adam saplarını yapabileceğini parlatabileceğini, kapak takabileceğini söyledi. 30 lira gibi bir fiyat çıkardı. Yani 30 liraya yeni bir tencere de alınabilir dedim. Ama bu tencereyi alamazsın dedi. Emsan tencerenin değerinin 100- 150 TL olduğunu, termo tabanlı bir tencere olduğunu söyledi.

Kulpları takılacak, parlatılacak ve cam kapakları olacaktı. İki gün sonra teslim aldım. Ama benim eski tenceler olduğuna inanamadım yeni iki adet tencerem olmuştu. Hem de 30 liraya.  

Hiç yorum yok: