14 Ocak 2012 Cumartesi

pratik öneriler

Eğer bu yazıyı okuyorsanız, büyük ihtimalle çalışan, çocuğu olan ve evdeki işleri nasıl yetiştireceğim diye düşünen birisinizdir mutlaka. Aşağıda okuyacaklarınız; tam anlamıyla benimde uyguladığım şeyler size her şekilde yön gösterecek emin olun.


 • Ocağınız pislenmiş ise bırakın ateş zaten bütün mikropları öldürür. Gerek yok ne zaman izinliyseniz o zaman canınız isterse temizlersiniz.
 • Tabaklarınız daima muntazam durmayabilir koyun rafa ihtiyacınız olunca da alırsınız. Ne gerek var süslü süslü dizmeye J
 • Aspiratörünüz yağ mı bağladı.  Yağ sökücüyü sıkın. kalsın canınız ne zaman isterse silersiniz. Yağ sökücü sıkmışsanız ilk adımı atmışsınız demektir.
 • Tencereleriniz çabuk mu kararıyor vallahi eğer öyle ise siz kesinlikle çok hamarat bir kadınsınız her zaman yemek yapıyor ve yemekleri yakıyorsunuzdur. Kararmış tencelerden kurtulmak için ya çöpe atın ya da verin bir zücaciye ye temizletip parlatıp versinler.
 • Mümkünse bulaşıklarınızı, tahta, plastik erir şu, bu demeden makineye atın hem zamandan hem sudan hem de dağınıklıktan kurtulmuşsunuz demektir. Valla ben bulaşık makinem 15 adım uzakta olmasına rağmen her şeyi ona yaptırıyorum napayım yahu akşama kadar çalışmışım birde eve gelmiş yemek yapmışım üstünede bulaşık yıkarsam gece 12 oluyor ve ben artık külkedisi gibi uyuma eğilimine girmiş oluyorum. Ama siz buna da üşeniyorsanız ben bazen tabii ki üşeniyorum bırakın kalsın canınız ne zaman isterse zaten anlamlı bir temizlik yapacaksınız.
 • Gelelim meyveler sebzeler kısmına yani öyle sebzem meyvem çürüdü eyvah demem az alırım yedik mi birdaha alınır nasıl olsa. Mümkünse pazarlardan alın uğrayıverin kardeşim pazara pahalı marketler canımıza okuyup taze olmayan meyve sebze satıyorlar. Pazarlarda ki malzemeler daima taze olur adam napacak elinde kalan meyveleri en azından haftalıktır.
 • Dolap ta saklamış yer kaplamış olmaz hem kışın her oda zaten soğuk olur soğuk odanız yoksa atın balkona buzdolabı görevi görsün.
 • Evet, şimdi ev temizliğine geldi sıra ben evimi 15 günde bir süpürürüm. Tozları ise ayda bir alırım. Nasıl mı? Gırgır diye birşey var duydunuz mu bilmem iki Dakika da bütün halıları süpürür. Çekyat arkalarımı dediniz? ne gerek var zaten çalışıyorsunuz gelen ona mı bakacak ayda bir şöyleeee bir çekersiniz olur biter. Evin tozlarına gelince ıslak mendil diye bir şey icat edilmiş süper bir misafiriniz gelecek hemen alıverin bir mendil şöyleee siliverin her yanı gözüken yerleri yani yeterde artar bile.
 • Tuvaletler ve banyolar ise ben klozete akşamdan domestosu döküp sabah sifonu çekiyorum pırıl pırıl hijyen kokuyor J
 • Banyoları ise aynı şekilde bekletip  çek çek yardımıyla temizliyorum. Tabi her gün değil ama genelde temiz oluyor.
 • Misafirleriniz çat kapı mı yaptılar bırakın eviniz dağınık olsun çat kapı gelen misafir beklenti içine girmez, girmemeli zaten sizi görmeye gelmiştir bırakın oda size yardımcı olsun hem eviniz kolayca toplanır hem de beraber keyifli dakikalar geçirmiş olursunuz.
 • Bırakın anacım mükemmel sofralarınız olmasın. Herkes sizi beğenmesin benden size tavsiye kendinizi daima beğenin bu özgüvenin en başı sonrasında ise mutluluk geliyor zaten ev temiz olmasa da misafirlerinize göstereceğiniz güler yüzünüzün ışıltısı; mutfağı, salonu, yatağı, tuvaleti,   kirli göstermeyecektir emin olun.
 • Son sözüm şu; akşama kadar it gibi çalışmışsınız, akşam eve gelmişsiniz çocuğunuz kocanız sizden ilgi bekleyecektir. Mükemmel aşçı, temizlikçi, anne, eş, gelin, olmaya çalışmayın canınız ne istiyorsa onu yapın. Takmayın hiç bir şeyi değmez valla bir bakmışsınız hayat akmış gitmiş kocanızın da çocuğunuzun da bu günleri geri gelmeyecek.

Kolay gelsin efendim tüm çalışan bayanlara. Zamanınızı güle güle harcamanız dileğiyle.

Hiç yorum yok: