21 Ocak 2012 Cumartesi

Tablet mi? Sıvı mı?Köyde büyüdüğüm için eski ev tiplerinin hepsini bilirim betonun içine yapılmış küçük bir oyukla şekillendirilmiş abdest alınan ve bulaşık yıkanan abdestliklerde yıkanan bulaşıkları da, hayat diye adlandırılan ahşap evlerin mutfaklarında yıkanan bulaşıkları da. Doksan sekiz yaşında vefat eden Ayşe ninemin evi ahşaptı ve ninemin bir hayatı vardı. Yani bu hayat=yaşam değil hayat=mutfak anlamında. Hayatta bir sergen = raf, rafın üzerinde dizilmiş teneke ve bakır kap kacaklar. İbrik ile ahşapta oluşan oyuktan suyun dökülmesiyle yıkanan bulaşıklar. Ninemin evine alüminyum bir lavabo taktıklarında nasılda sevindiğini yavrum neler çıktı millet ne kadar rahatladı ama doymuyorlar dediğini hatırlıyorum.
Ayşe ninem dedemin annesi dir bu arada 17 ağustos 2000 yılında vefat etti nur içinde yatsın.
Ninemin dediğine bakarsak; şimdilerde hanımlar buna bende dâhil mutfağımızda her şeyi yapabileceğimizi elektronik ürünler var. Bunlardan biride hiç kuşkusuz bulaşık makinesi.
Zamanını yettiremeyen herkesin kurtarıcısı.                                    
Yeni evimizde mutfak çok küçük olduğu için o kadar küçük ki bulaşıkları yıkadıktan sonra koyacak yer yok, sırf saatlerce bulaşık yıkamaktan kurtulayım diye alaturka tuvaleti kapatıp bulaşık yıkama odası yaptım. Bir odadan bir odaya geçirmek gerekse de benim gerçekten büyük kurtarıcım oluyor evin sanki diğer hanımı gibi hem her yeri çar çabuk topluyor hem de tertemiz yapıyor.
Tabi bulaşık makinesinde hangi deterjanı kullanacağımız da büyük bir problem. Deterjan yerine Arap sabunu, parlatıcı yerine sirkenin kullanılmasının daha doğal olduğunu okumuştum ama ben sadece bunu makinenin ömrünü uzatmak için yılda bir kez boş çalıştırırken kullanıyorum.
Daha önce hep tablet deterjan kullanıyordum nedense bana hep pratik ve sayıca ne kadar daha kullanacağınız bilmek rahatlatıyor, ekonomik geliyor. Bir ara BİM den İBRAHİM SARAÇOĞLU nun bitkisel deterjanını almıştım. Bitince yenisini bulamadım.
Markete gittiğimde hangisini alsam,  kaç tablet, tableti kaç lira 3,5,7,10 aşamalısı derken jel deterjanları gördüm. Daha önce reklamlarda görmüştüm ama tablet deterjanlardan bıktınız mı? Bulaşık makinenizde kalıntı kalıyor falan dediklerini duyunca kardeşim daha önce toz deterjandan tablete geçerken tablet daha pratik demiyor muydunuz? Dedim kendi kendime.
Calgonitin iki aşamalısını aldım. Aslında hiç anlamıyorum şu 3.5.7, 10 aşamanın ne işe yaradığını zaten o tabletlerden de kullansam tuz ve parlatıcı kullanıyorum. Bu yüzden anlamı yok bence.
Ufak bir hesaplama yaptım 600 ml sıvı deterjanla ortalama 25 yıkama yapabilirsiniz ve her yıkama başına 30 krş ödüyorsunuz. Tabletlerin 84 âdeti 30 lira onunda tane âdeti 35 krş a geliyor. Arada 0,05 krşluk bir fark var. Çok büyük bir fark değil ama gerçekten makinemde İbrahim saraçoğlunun ki hariç tablet kalıntılarıyla benim başımda dertteydi. Sıvı deterjanın daha çabuk eridiğini ve bulaşıklar da daha az kalıntı bırakacağını düşünüyorum. Arap sabunu kadar doğal olmasa da. Deneyip göreceğiz. Umarım elde yıkanan bulaşıklar gibi 6 kg lık ambalajlar halinde bunlardan da piyasa da sürerler ya da daha doğal olanlarını yani cildinizi yumuşacık yazdığı, hassas ciltleri özenle koruduğu söylenen deterjanlar var ya bunlarda da daha az kimyasal içerenler çıkar.


Hiç yorum yok: