18 Şubat 2012 Cumartesi

ADINI FERİHA KOYMUŞLAR


Öyle akşamları oturayım şu diziyi seyredeyim bu diziyi seyredeyim diye bir huyum yoktur. Nasıl olsun ki akşam zaten yorgun argın eve gidiyorum çocuktu bulaşıktı, kocaydı derken bir bakmışım ki uyumuşumda sabahın altısı olmuş bile. Aman şu dizi benim dizim bu dizim benim dizim yok bizim Cemo KURTLAR VADİSİ ni seyreder oda yarısında yorgunluktan uyuya kalır zaten.
Takii yıllar önce yeni evlendiğimizde Cemoyla ikimiz BİR İSTANBUL MASALI nı seyrederdik. ki o aşkı sanki birbirimizde bulurduk.  Ben ev hanımıydım akşamları çekirdek çitleyecek, kocamın dizine yatacak vakitlerim tabi ki oluyordu.
Neyse asıl konumuza dönelim. Dün akşam ilk defa uzun soluklu bir dizi seyretme fırsatım oldu. Cemo uyudu bizim cimcimede bilgisayarının başında takıldı ara sıra da bana takıldı ama ben pür dikkat seyrettim.
Adını feriha koymuşlar dizisinin bütün karakterini inceledim ve gerçekten bizim hanımların neden bu kadar bu dizinin peşinde koştuklarını ev işlerini ve ya çocuklarını bırakıp TV de zevke dalmasının sebeplerini buldum.
  • Feriha kızımızla Emir oğlumuzun arasında olan aşk kesinlikle gerçek değil. Şöyle ki erkekler birkaç günü bir kadınla geçirecek, hem de dağ manzarası kar kış şömine romantizmi ile sevgilisine aşk duyduğuna dokunmayacak ha haa güleyim bari. Yok, böyle bir şey ateş ile barut yan yana olmaz kardeşim yan yana olursa da bir patlama kesinlikle olur. İşte bizim insanlarımızda hep kendine dokunmayan uzaktan seven insanları sevip sonrasında birlikte olduklarının Gerçek yüzünü görünce (yellenme, sümkürme, balgamlı öksürük, burun karıştırma, olmadık uzuvlarını kaşıma  v.s.)maalesef tamamıyla romantizm bozuluyor. Görüyoruz ki Emir kendini kaşımayan, burnunu karıştırmayan, yellenmeyen paspal bir erkek değil. Tam ideal erkek ye iç yat.
  • Ağabey ise tam ideal ağabey tipi. Önce istediği haltı yiyen cadı bir kadınla yiyip içip yattıktan sonra evlenen sonrasın da ahlak dersleri veren tam tip işte. Bizim ağabeylerde böyledir önce en popüler güzel kızlarla yiyip içip gezerler sonra evlenmek için en ahlaklısı düzgününü ararlar mümkünse ev kızı olması idealdir.
  • Sanem hanım ise; pamuk prensese elmayı yedirip ölüm uykusuna yatıran cadı gibi üvey anne işte. Yalnız günümüze uyarlanmış hali bipolar bozukluğu olan üvey kızına antidepresan ilaçları verip onu mani haline getiriyor. Yani bir nevi ayakta uyutuyor İşte. Amaç güzelliğinden ziyade parası. günümüzde para güzellikten önemli hale geldi işte bunu bizim gözümüze sokuyor.
  • Baba kızını çok seven namusuna düşkün, ahlaklı, gururlu bir beyefendi. Bizimde babalarımız öyle değil mi ? kızlarını  ergenlik dönemine gelene kadar , çok seven kucaklarından indirmeyen, ergenlik döneminde kızına öcü gibi davranmaya başlayan. Her yerde ben kızımı çok seviyorum ahkâmı kesip bir kere bile karşısına alıp konuşmayan, dertleşmeyen sanki uzaylıymış gibi davranan, yani sevgisini belli edemeyen baba tipleri işte.
Bunları gördükten sonra dedim ki kendi kendime yani illa bir saf kız külkedisi, pamuk prenses v.s, kötü üvey anne, despot baba, baskıcı ahlak ahkâmı kesen bir ağabey var hayatımızda klasik hayat işte bizde bunları görüp ya da istediğimiz için, büyük aşkı hep başka karşı cinste aradığımız için bu dizilerin başına oturup seyrediyor, dizi dizi reklamlara bakıp bakıp bir sonraki bölümü heyecanla bekliyoruz. Kardeşim oturun bir kitap okuyun hayal gücünüz ve ufkunuz genişlesin.
Adı üstüne dizi; dizi dizi hayal, üç beş masal dan alma hikâyeler ve boş geçirilmiş vakitler bence.

Hiç yorum yok: