28 Şubat 2012 Salı

Bir Açlık & Bir Tüp Kan

Uyanamıyorum son zamanlarda bizimkilerde kahvaltısız gidiyor. İşe yürüyerek te gelemiyorum , soğuk , bacaklarım ağrıyor ,keyfim yok açıkçası.Perdeyle uğraştım dün akşam bir kaç şeyini yaptım ,aslında tam fitilini falan bitirmiştim ama kumaşı ters eklediğimi fark ettim söktüm attım makineyi de öylece bıraktım.Mont hala kesilmiş duruyor zaten.
Bu sabah biraz daha erken geldim iş yerine sanırım 8:15 falandı yoldan bir simit aldım.Baktım hem sigaram yok , simit in yanına da peynir gider , markete girdim. Kliniğin altında DİA var.Peynir ve sigara aldım .Kasaya yöneldim benden önce yabancı zannettiğim biraz bakımsız görünen  bir genç vardı. Önünde bisküvi , kek ve kola vardı , elinde de başta kredi kartı sandığım eski bir bankamatik kartı ,kartı uzattı geçmedi ödeyeceği miktar sadece 3 lira düşündü sonra ben bir bankaya bakayım falan diye geveledi. Ben buradan alın dedim yok yok dedi o kadar gururluydu.
Sonra dedim kendi kendime biz 6,5 tl verip keyif yapıyoruz , 3 lira verip karnını doyuramayacak halde olanlar var.Açıkçası kendimden çok utandım. Bu duruma nasıl geldiğini bilmiyorum. Aslında alışkınım bu semt de fazlasıyla yabancı ve yardıma gerçekten muhtaç insan var.Ama ben çok etkilendim arkasından baka kaldım ve çok etkilendim .Keşkeler dilimde, beynimde döndü durdu .
Bu keşkelere rağmen ,kliniğe gelip kahvaltımı ettim ,sigaramı içtim.
Şu an klinik çok kalabalık , Ankara da kanser olan bir anne için  yakınları kan aldırıyorlar. BİLGİŞAH  GÖNENÇ bir kızı olan , hem ilik hem kan kanseri olan anne.Ayrıca yakınlarından aldığım bilgiye göre hastahane 30 kan örneği kabul ediyor , eğer onlardan uyumlu olan çıkmaz ise devlet uyumlu örneği arıyormuş.Yakınlarından istenen kan sayısı 30 kişiyle sınırlıymış yani.
Devletin bu konuda nasıl bir politika izlediğini bilmiyorum ama en son olarak intennetten de takip ettiğim Gamze Akbaş için herkesin seferber olduğunu görmüştük.İstanbul,Ankara ve İzmir de neredeyse kan toplama merkezleri kurulmuştu.
Bence devlet madem bu kadar sınırlama getiriyor ise ; daha fazla aktif olmalı ve bir an önce ilik bankaları duyurulmalı.Tabiki sosyal medya bu konuda çok aktif ve daha fazla insana ulaşılabiliyor ama bence sağlık bakanlığının da bu konu hakkında daha aktif rol oynaması lazım.
HAYAT BU İŞTE KİMİ CANI İÇİN,KİMİ İSE KARNI DOYMASI İÇİN YAŞIYOR. BİZEDE KEŞKELER,ACIMALAR, BENCELER KALIYOR.

Hiç yorum yok: