23 Mart 2012 Cuma

BİR ŞEY YAPTIK YA SEN ONA BAK
Babam gerçekten has adamdır. Çok severim kendilerini klasik baba kız ilişkisi işte. Ayrıca da yağ çekerim tombik yanaklarını sıkarım. Şimdi tonton dede oldu ama hala taş gibi genç. Has adamdır akrabayı tanır bilir insanların sorunlarına dert ortağı olur, cömerttir, merttir ayrıcada benim babamdır.
Bu yazdıklarımın az önce arayıp sana peynir helvası gönderdim demesiyle hiç alakası yok J
Bu şirin adam yıllar önce kamyonuyla bilmem ne kadar  bezelye balyası getirmişti. Babamın kömürcü olmasına rağmen böyle abidik kubidik işleri vardır. Hiç unutmuyorum sarelle fabrikasının atıklarını tabi bu atıklar şekerliydi pekmez gibi bir şey ineklere süt yapsın diye bidon bidon dağıtmıştı, satmıştı. Asıl konuya geçeyim hemen Bursa’dan bezelye balyaları geldi annem oturmuş hesaplıyor kaça aldın, kaç para benzin parası kaça sardırdın kamyona falan filan ince hesap yapıyor. En sonunda şu kadar kalan filan derken
Annem- eee dedi sen o fiyata satarsan zarar ediyorsun.
Babam- E o zaman şu kadara satarım dedi.
Annem- o zaman kimse almaz ki samanın balyası daha ucuz.
Babam- ama bu süt yapacak bezelye diye manevra yaptı
Annem - ne sütü kim demiş dedi.
En sonunda babam patladı ve;
 - Amaannn sende amma hesap yapıyorsun dedi iş yaptık ya sen ona bak.
Zavallı annem böyle söyleyen birine ne diyebilirdi kiJ
Geçenlerde işyerime yakın olan pazara gittiğimde kuru bezelye yi görünce zihnimde bu olay canlandı annem kuru bezelye tanelerini toplayıp ineklere vermişti. Bilseydi nerdeyse bir yıllık her akşam yiyebilecek kadar bezelye yemeği yapılırdı. Deneme amaçlı bende aldım hemde dedim şu güzel günleri yâd ederim. Tekrar babamı anarım. Özledim ben bak şimdi babamı.
Kuru bezelye ile normal bezelye ile ne yapıyorsanız yapabilirsiniz. Bence robottan geçirip pasta ve tatlılara bile yalancı fıstık gibi dökülebilir çünkü kokmuyor. Bezelye normalde no frostta falan yanlış konulursa ya da kalırsa iğrenç kokar.
Kuru baklagiller gibi akşamdan ıslatacaksınız sonrada haşlayıp no frostta kaldırabilirsiniz. Her zaman kullanılabiliyor. Benim dolabımda hala var ve ben aldığım bir kilo ile enginar, salata ve yemek yaptım.
Bu yemeğin son hali yok çünkü hiç kalmadı sofraya koyar koymaz bitti.
haşlanmış bezelyeler 

kavrulan tavuklar ,patatesler , soğan ve salça


Önce soğanı kavuruyor , salçayı ekliyorsunuz sonra sırayla patates havuç,tavuk ekleyip biraz daha kavurun . Bezelye ile  10 dk kavurduktan sonra sıcak su ekleyip altını kısıp kapağını kapatın . 30-40 dk sonra pişmiş olur :)
AfiyetleAh babacım gelse de  yapsam ona yanına da pilav ve turşu çıkardım mı değmeyin babamın keyfine 
Hiç yorum yok: