27 Mart 2012 Salı

GERGİNİM


alıntı

Nisan ayı yaklaşıyor ve bu beni geriyor. Şimdi şu anda karşımda duran Rus güzeli beni daha çok geriyor aslında. İnsan hem bu kadar güzel olup , hem bu kadar geri zekalı sorular soramaz ya Allahım neden birini verirken birini vermiyorsun? Görüntüde akıllı olgun görünen bu cinsin ağzından çıkan her cümle salakça sorularla dolu ve doktor yok yarın gelin dediğim halde hala kendince sonuç değerlendiriyorlar tam bankonun önünde. Merak mı ettiniz soruyu. Soru şu benim idrar tahlilimde 15-16 lökosit çıkmış, arkadaşımınkinde bol lökosit neden ilaçlarımız aynı. Allahım 15-16 lökosit zaten bol lökosite yakın. Birde lökosit sayılarına göre ilaç yazılmıyor. Çildiricimm nihayet gittiler.
Konumuza döneyim
Gerginim
Kızımın okul meselesi için karar verme zamanı geldi de çattı bile. Hangi okulda ilköğretime başlaması gerektiği konusunda bir karar vermemiz ve bu konuyu mayıs sonuna kadar netleştirmemiz gerekli.
Şuanda kapalı kapılar ardında eğitim sistemi tartışılırken, ben çalışan bir anne olarak hangi okula , nasıl kayıt yaptıracağım konusunda bir fikrim yok, bana soranda yok zaten. Onlar 4-4-4 3-5-7 5-6-7 diye tartışa dursunlar sistem bambaşka şeylerle boğuşuyor.
Seçeneklerimiz;
AKSARAY MAHMUDİYE İLKÖĞRETİM OKULU; geçen yıl ana sınıfı için çekilişe katılıp, 71. Sırada yedek olduğumuz toplamda alacakları 30-40 kişi için 300 ön kayıt alan, 100tl den varın siz hesaplayın. Daha bunun 250 lira etüt parası, 250 de servis etti 500 TL. Aslında verilen paradan ziyade bu okulun rehberlik öğretmeni dışında kimse samimi gelmedi bana sanki para dönüyor. Sanki değil aslında sadece. Anne baba çalışan çocukları alınacak dendiği halde sabahları okulun önünden geçiyorum ve çalışmayan anneler de çocuklarını getiriyor. Bu yüzden elendi.
FORD OTOSAN İLKÖĞRETİM OKULU; sadece üstün yetenekli çocukların alındığı bu okul için bayağı uğraşmamız gerekiyor. çünkü okul ön kayıt ücretinin dışında RAM  testi yapılacak, ardından çocuk iki sınava girecek eğer bu sınavları kazanırsa okula başlayacak ama ben çocuğumun üstün zekalı olduğunu düşünmüyorum. Keza bu zekasıyla yerleşirse o üstün zekalıların arasında  ezilmesini istemiyorum.en azından alelade bir okulda zeki ve başarılı olan ışık saçan bir öğrenci olması bence daha iyi.birde bu haber vazgeçirdi beni.
BÜYÜK REŞİT PAŞA İLK ÖĞRETİM OKULU; bu okulda Aksaray mahmudiye ilköğretim gibi kura ile okula alıyor,9-6 okul saatleri etütle birlikte ama mesafe olarak işyerime uzak getirip götürme konusunda sorun yaşayabiliriz.500 tl olan aylık masrafta daha sonra karşılayamazsak çocuğu okuldan alabilirim. Buda kızım için yıkım olabilir.
HALİ HAZIRDA GİTTİĞİ OKUL ;eve yakın , sabah beraber gidiyoruz öğleden sonra annem alıyor ve öğleden sonraları onunla geçiriyor. Önümüzdeki yıl bu okula giderse öğlenci olacak 12 de girip 6 da çıkacak ve ben işten gelip hem onunla hem evle ilgilenmek zorunda kalacağım için her şey daha da zorlaşacak. Birde annem her konuda bakabilir ama öz bakım konusunda ( saçının taranması , kıyafetinin düzgün giydirilmesi vs) konusunda artık yaşlandığı için çok güvenemiyorum ve dinlenmesini istiyorum.Düşündüren tek şey de bu değil aslında .Her sabah beraber gidiyoruz kızımı okula bıraktıktan sonra işe geliyorum. Allah için bir tane yüzü gülen veli görmedim. En sonunda okulun bekçisi mi diyeyim artık görevlisi mi diyeyim yaşlı amca geçenlerde otuz yıldır burada çalışıyorum senin gibi güler yüzlü görmedim dedi. Adamda şikayetçi. Kadınlar hep bir memnuniyetsiz, bir şey sorduğunda veya bir şey anlatmaya kalkıştığında tuhaf bir keyifsizlik yaratıyorlar herkes birbirinden üstün olma derdinde. Bu etüt meselesi hakkında İdarecilerden biriyle görüştüm ama idareci dünyadan bir haber. Ondan ötesi beni muhatap bile almadı. Daha bilmiyoruz demekle yetindi. Sınıflar havasız okul eski ama ben eğitmen konusunda daha çok düşünüyorum nasıl olacak idareciler böyle ise artık düşünemiyorum.
En son çaremiz bu okul olacak.
Aslında işyerime yakın ve etütlü bir ilköğretim okulu  var ama çıkışta benim işyerime gelmek zorunda olması beni irite ediyor. Etüt parası da çok değil , eğitmenler nasıl bilmiyorum . bu semt çok farklı kültürlerden gelmiş insanlardan oluşuyor bir ucundan da ben tutarsam kızım için okul işi zevkli hale gelebilir ama Cemo  burada olmasını istemiyor.
İşte böyle kapalı kapılar ardında sistem tartışılırken  ben  daha okul bulmadığıma mı, kazandığım paranın okula gideceğine mi yanayım .
Geçenlerde doktor bir tanıdığımız devlet okulundan 2 kızını alıp özel okula verdiğini çektikleri sıkıntıları anlattı.
Sistemi ne yaparlarsa yapsınlar; parayı basan her istediği eğitimi alıyor. Ben İngilizce kursuna yazdıramazken elalem Avrupaya gönderiyor. Onlar senin benim gibi için sistemi değiştiriyorlar. Senin benim gibilerde Hürremin kaç çocuk doğurduğunu ezbere biliyor ama dünyadan bir haber. Bu arada da parayı veren düdüğü çalıyor.

2 yorum:

Kaancan kemalcan dedi ki...

sız bu yazıyı yazmadan 10 gun once o bahsettıgınız yaslı amca olmus adı zekı amcaydı bızım cocuklugumuzda bekcıydı cok kovalamıslıgı vardır

Kaancan kemalcan dedi ki...

ama bence gondermeyın o okula bos yere saatlerce tenefusler var etut adı altında bos gecen 3 saat var hıc abartısız bır oglen tenefusu var 1saat 15 dakıka pesınden 15 dakıkalık tenefus pesınden 30 dakıka sırf zaman kaybı ben cok pısmanım hocalar hıc bır sey ogretmıyor ama kendılerıne sorsanız 100 tane mezun ogrencımız oldu 60 kazandı dıyolar ben bır baktım o donem arkadaslarıma 5 tane bıle kazanan yoktu herkez duz lıseye gıdıyodu bence bır anca once kurtulun ben bılgı verebılırım sıze facebook: cancanavar_5@hotmail.com