24 Nisan 2012 Salı

Çocuklara eziyet, büyüklere meziyet


Bu havalar bir tuhaf ediyor beni. Bir sıcak bir soğuk ne yapacağı belli değil.alışveriş yapmak istesen ne sebze alacağımı bilmiyorum her mevsimde her sebze ve meyvenin bulunması hoşuma gitmiyor ne alacağımı ne yemek yapacağımı bilemiyorum. Evde yazlık kışlık kıyafetler ayrımı henüz tam olarak yapılmadı. Cemo acayip hasta idi 3 gün işe gitmedi şuan biraz daha iyi ama keyifsizliği devam.
Yoğun bir hafta sonu geçirdik. bizim cimcimenin Pazar günü 23 nisan gösterileri vardı.Diğer sınıflarla karışmasın diye sadece anaokulları için Pazar günü düzenlediler gösterilerini.
Genel olarak kalabalık ve düzensizdi. İl olarak elma kurdu gösterisiyle çıktılar sahneye. ardından bir pandomim de anne rolündeydi. Ardından son olarak sahneye forklör kıyafetleriyle çıktılar.
Anne biz gelin olacağı deyip duruyordu. Ama ben forklör hocalarının öylesine söylediğini düşünüyordum. Cumartesi akşamı öylesine geçen Eyüp ten aldığım kınayı yaktık ellerine kendi isteğiyle. Ne bileyim ben böyle olacağını. Alana gittiğimizde herkes yine gelin deyip duruyordu. Ne kadar salağım ben ya herkes aynı şekilde olacak sanıyordum.
Son sahne onlarındı. bir çıktılar sahneye .. Fonda yüksek tepelere çalıyor, eğitmen hadi bakalım Trakya kına gecesi diyor. Benim kız başında kırmızı örtüyle benim kız sahne ortasında. Ben hüngür hüngür ağladım tabii. 


halbuki biz ne güzel bekliyorduk

işte size çocuk gelin hemde okulda , sahnede, eğitmenleri gözetiminde
Haftalardır çocuktan gelin olmaz deyip duruyoruz sosyal medyada. Ama benim kız sahnede gelin oldu. Keşke önceden anlasaydım nasılda saflaştım bilmiyorum. Canım sıkıldı ama belli etmedim. Öğretmeniyle konuşacağım. Kötü niyetli bir durum olduğunu düşünmüyorum ama daha 5 yaşında bir çocuğun daha ne olduğunu kavramadan bu şekilde sunulması hiç hoşuma gitmedi.
Üç saat sürdü etkinlikler. Çocuklar acıktı, susadı, beklemekten bitap düştüler. Bende annemi babamı çağırayım diye düşünmüştüm iyi ki gelmemişler. Kalabalık curcuna birde insanların ayağa kalkıp görme, isteği doğru düzgün bir şey seyredemedik diyebilirim.

Bence bu 23 Nisan etkinlikleri; çocukların bayramı ise, çocuklar bu şekilde yorgun, bitap düşürülmemeliler. Büyükler oynamalı, çocuklar seyretmeli.
Sözde çocuk bayramı ama çocuklar için yorgunluk, heyecan ve sıkıntıdan başka bir şey değil.Hiç yorum yok: