5 Nisan 2012 Perşembe

Çocukluk


Çocuklar büyüdükçe istedikleri oyuncak çeşitleri de değişiyor. kızlar için sindy, sindrella pamuk prensesli bla bla erkekler ise benten , şimşek mc gueen gibi  oyuncakları tercih ediyorlar.
Bizim kızın oyuncaklarını genellikle kupon biriktirerek alıyorum. Kliniğe her gün alınan gazetelerden kuponlarını boşuna gitmesin diye kesiyorum . Dayısı da sağ olsun bayiden temin ediyor. Kızın nerdeyse bütün oyuncaklarını böyle aldım. hala daha istediği bir oyuncak var uykucu bebek pony ama ben alamadım ve almayacağım. 60 TL fiyatı olan bu bebeğe bu parayı vereceğime yeni bir tane doğururum daha iyi diyorum ama asıl sebep te bu değil. Hayatımız boyunca her istediğimiz olmuyor. Ben ilkokulu bitirdiğimde babam dan bağlama istemiştim , ilçenin tek saz satan yerinin camında her gün o  bağlamayı süzer ve babamın alacağı günü hayal ederdim. Olmadı babam almadı . Daktilo istedim lise yıllarında hep roman yazı cam gibi bir hayal kuruyordum olmadı. Ne oldu ben romanda yazmadım, bağlamada çalmadım ama her istediğimin olması gerektiği anlamına gelmiyor. Bu yüzden de bunu öğrenmesi gerekli.
Şimdiki çocuklar daha şanslı mı? bence değiller bizim böyle oyuncaklara ihtiyacımız yoktu. Sokak çocuğuyduk biz. Oyun oynamak için veya sıkılmamak için sindrellalara, pamuk prenseslere ihtiyacımız yoktu. Arkadaşımda sürekli arkasından zırladığım abimdi. Varillerin kenarlarına eski kumaş parçalarını serer, içine girer evin yokuşundan salar, evin çamaşır telinden top geçirmece oynar (voleybol), saz dallarından tutmaca oynardık. Diğer oyunlarını saymıyorum bile. Sokakta oynamanın mümkün olmadığı şehir yaşamında çocuklarımız çok şanssızlar aslında.
 Bizim evde;
  • Masa anlatan penguen
  • Masal anlatan kuzu
  • Ali babanın çiftliği oyun halısı
  • Winnie puh çzgi film gösteren oyuncak
  • Mickey Mouse masal gösterimli oyuncak
  • Sünger bop eğitim seti
  • Diz üstü bilgisayar eğitim seti *2
  • Bilgi -pad
Bir kenara atılmış durumda.
Benim kızın hala canı sıkılıyor. Akşamları ne etkinlik yapacağımızı şaşırıyorum. Mutfağa sokuyorum, bulaşık makinesini boşalttırıyorum, şarkı söyleyerek konuşuyorum olmuyor. İşte bu yüzden bütün tatillerini Çanakkale de geçirmesini istiyorum ne yemek seçmeye, ne de sıkılmaya vakti kalıyor. Eğleniyor, öğreniyor ve geliyor.
İşte bu gördüğünüzde bilgi-pad bakmayın kutusuna iki şehir dolaşınca bu hale geldi. genellikle gazetelerin verdiği ürünler çabuk bozuluyor. Bilgi pad inde geldiğinden beri  tuşlarının bir kısmı zor çalışıyor , ne söylediği pek anlaşılmıyor.
Galiba ben bu yazının sonunu getiremedim. 

Hiç yorum yok: