12 Nisan 2012 Perşembe

Faiz ödemeden ev alınır mı?
Altı yıl önce oturduğumuz ev miras yüzünden satılığa çıktı. Ev sahibi yani mirasçı size satayım dedi ve çok uygun bir fiyat verdi ama o zamanlarda çocukta olunca bankalara fazla güvenemediğimizden fazla kredi çekmeyi uygun görmemiştik. Cemo hep ileride ne olacağı belli olmaz diyordu, altın şimdiki gibi durmadan artıyordu. Öyle ki elimdeki altınları aldığım fiyatın 2,5 katına satmıştım. başka bir ev arayışına girmiştik, ya kiraya devam edecektik yada krediler de çok düştüğü için bir ev alacaktık. Maalesef alacağımız ev başka bir semtte idi. Cemo ile ben bu konu hakkında tartıştık. ben ev almak gerekmediğini pek ala kirada oturabileceğimizi, ev bakacaksak anneme yakın bir yerden bakmamız gerektiğini söylüyordum. Cemo için ise bu ev harikaydı 3+1 ve temizdi. Cemo kendine hobi odası bile yapabilirdi. Evin değeri 60000 TL ve bankadan çekmemiz gereken tutar; 45000 TL di.
Biz bu parayı çekiyorduk ama ekspertiz+ ipotek+ sigorta masrafları derken elimize geçen tutardan büyük miktarı bankaya gidiyor, üstüne de aldığımız paranın 15 yıllık vadede 1,5 katını ödüyorduk. Olmazdı olurdu derken kararımızı verdik. Abim de bu sırada bize bir sisteme girdiğini, faiz olmadığını, bu kadar faiz ve masraf ödemenin anlamsız olduğunu biraz daha dişimizi sıkarsak daha iyi bir yerden istediğimiz gibi ev alabileceğimizi söylüyordu. Cemo ise ödediğimiz kira yerine yeni aldığımız evin faizini ödersek ev sahibi olacağımızı, kiranın sonu olmadığını söylüyordu.
Cemo beni ikna etti ve biz 15 yıllık kredi ile evi aldık. Ev başka semtte olduğu için eşyaları koyduk ve annemin yanına taşındık. Çocuk küçük gel git olmaması gerekiyordu. Benimde alınan borçları ve krediyi ödemek için çalışmam gerekliydi. Benim aldığım maaş elden alınmış borçları, Cemo' nun aldığı maaş ise krediyi kapatıyordu. elime kalan para o zaman 100- 150 TL civarındaydı. Bize ve çocuğuma annem bakıyordu bir nevi bu şekilde 1-1,5 yıl sürdü. Artık kendi evimize gitmemiz gerekince ben çocuğumdan ayrı kalmaya başladım. Hafta içi bir gün anneme gidiyor, cumartesi günleri kızı alıyor ve Pazar akşamı tekrar annemde kalıyorduk. Bu böyle 3-4 yıl sürdü. Biz tam 5 yıl boyunca krediyi ödedik.
Şimdi matematik hesabına geçebiliriz.
5 yıl boyunca ödediğimiz miktar masraflar dahil ortalama 600 TL den 30000 TL ve aldığımız miktar olan 45000 TL nin sadece 5000 TL sini kapattık. yani 25000 TL faiz ödedik. Kızın okul meselesi olunca artık taşınmamız gerekliydi. Aslında Cemo işi bırakmam konusunda kararlıydı ama ben dinlemedim. Ya evi boş bırakıp kiraya gidecek hem kira hem kredi ödeyecektik. ya da evi satıp artık kirada kalacaktık. velhasıl biz kararsız ve ne yapacağımızı düşünürken abim girdiği sistemden parasını alacağını ve evi almak istediğini söyledi. Aslında bize şöyle teklifte sundu. kredinizin kalanını kapatıp evi ortak tapu yaparsak elimizde malımızın da kalacağını söyledi, Cemo yanaşmayınca bizden indirim istedi.
Bizde 75000 TL ye satışa çıkardığımız evi 70000 TL ye satmayı düşünürken 65000 TL ye abime sattık yani 5000 TL indirim yaptık.
Şimdi annemin kapı komşusuyum her ay kira ödüyorum. Kızımla olduğum için çok mutluyum. İkimizde çalışıyoruz çok şükür işimde evime yakın daha ne isteyeyim. Ama işte çevrenin baskısı bitmiyor ki. Annem durmadan ev alın, paranız gitmesin dağıtmayın sakın diyor. Herkes kiracıyız diye ah ah zavallı gözüyle bakıyor.
Cemoya; abiminde sisteme girin tavsiyesiyle gidelim görüşelim bu sistem neymiş girelim ona göre dedim. Cemo hiç yanaşmadı aslında ama sonra benim ısrarlarıma dayanamadı ve gittik.
Sistem gün gibi işliyor. Mesela 60000 TL para almak istiyorsunuz. 60 kişilik grubunuz oluyor ve her ay 1000 TL yatırıyorsunuz. Düz mantık bu şekilde ama katılmak için 3 ayrı sistem var aslında.

ÇEKİLİŞLİ SİSTEM; istediğiniz miktarın 5,9 u kadar organizasyon bedeli ödüyorsunuz. Daha sonra her yılın 4. ayında çekiliş yapılıyor ve 12 kişi belirleniyor. yani yıllık kim alacağı belli oluyor. siz paranızı alana kadar azalarak taksitlerinizi ödüyorsunuz. paranızı aldıktan sonra taksitleriniz artıyor ama çok fazla değil. Az ödeyenler ile fazla ödeyenler yani kira yardımı yapanlar birbirini dengeliyor.
VADE ORTASI SİSTEM: Bu sistemde ise miktarınıza organizasyon bedeli ödeyerek başlıyor ve taksitleriniz sabit oluyor. parayı ise vade ortasında alıyorsunuz.
PEŞİNATLI SİSTEM: istediğiniz paranın %10-20-30-40-50 sini peşin ödeyerek, taksitlerinizi ödemeye başlıyor ve 6-9-12-15-18 ay sonra paranızı alıyorsunuz.

Daha ayrıntılı bilgi için bana mail atabilirsiniz.

Dün çekilişimiz vardı ve biz eylül ayında paramızı alacağımızı öğrendik. İlk çıkanlardan olduğumuz için artık taksitlerimiz artarak gidecek ve biz toplamda 70000 TL ödeyeceğiz.
Eğer bankadan aldığınızda ne kadar faiz ödeyeceğinizi bilmek istiyorsanız buraya göz atabilirsiniz.

Bundan 6 yıl önce sisteme güvenseydik şimdi evimizde rahatlıkla oturuyor olacaktık. Bende çocuğumdan ayrı kalıp, bu sıkıntıları çekmeyecektim.
Şimdi biz alacağımız evin hayallerini kuruyoruz. Cimcimeye bir oda, Cemo ya ve bana ait bir hobi odası olacak hayırlısıyla eşyalarımızı da yenileyeceğiz.

Hiç yorum yok: