5 Mayıs 2012 Cumartesi

Bizim evin yanardağıRutine binmemiş bir şey olmasa da bizim cimcime ile bazen acayip güzel etkinlikler yapıyoruz. Her şeyin rayına oturduğu, evin düzeninin daha iyi olduğu bir ortamda, haftada bir gün el işi etkinliği, bir gün sinema, bir gün tiyatro etkinliği diyorum. Maalesef bunlar olmuyor, ev bir türlü toplanmıyor, tam yaptım rahatladım diyorum 2 gün sonra bizim ev Çıfıt çarşısı gibi oluyor.
Böyle olmasının sebebi aslında benim tembelliklerim ve maymun iştahlılığım. Bazen eve giderken yapacaklarımı hayal ediyorum. Şöyle olsun böyle olsun diyorum ama gittiğimde 180 derece değişiyor her şey. Tıpkı şirinler köyünü yapmak için çeşitli hayaller kurduğum ama akşam eve gittiğimde, yaprak sarması, poğaça ve kek yaptığım gibi.
Bu etkinlikte onlardan biri bu akşam kızımla yatıp dinleneceğim, bol bol ona kitap okuyacağım dediğim bir akşam burada gördüğüm şey aklıma geldi. Boş durur muyum? Cemo nun eline de kestaneleri çizmesi için sıkıştırdım. Yaptığımız şeyi nasıl hayal ettik ve ne oldu?

Hadi yanardağ yapalım?

Gerekli malzemeler;
  • Alçı,
  • Su,
  • Zemin için köpük tabak,
  • Ağzının açık kalmasını sağlamak için, plastik şişe .(pet bardakları altını kesip kullanabilirsiniz) 


Birde benimki kadar meraklı bir kızınız olursa iyi olur.

Alçı ve su ile  hazırladığınız  karışımı köpük tabağa döküp bir zemin yapıyoruz. daha sonra üzerine plastik bir şişe veya pet bardağı ters çevirip tam ortaya yerleştiriyor ve üzerini güzelce sıvıyoruz.
Kuruduktan sonra sulu veya akrilik boya  boyayabilirsiniz.
Aslında tam bir yanardağ yapmak istedim. Ama cimcime pembe yanardağ olmasını istedi.
İşte bizim  pembe yanardağımız.Üzerindeki taşlar ev kokusu aslında .Şimdi gül kokulu yanardağımız var.
hamarat kızım 
bbir gece beklettikten sonra kuruyor, çukura karbonat  koyup , üzerinede elma sirkesi döktüğünüzde yanardağının lavlarını görebilirsiniz.
 Hazır oyuncaklarını burada görebilirsiniz.

Hiç yorum yok: