16 Mayıs 2012 Çarşamba

İlk FikriMühim Raporu


Bu yazıyı yazıp yazmama konusunda kararsız kaldığım anda. Düşüncelerimin onlar için ne kadar değerli olduğunu hatırlatan bir telefon aldım. Ama bu düşüncelerimin gerçekten onları tatmin edip etmeyeceği konusunda kararsızım.
Bir zamanlar ninelerimizin sokakta oynayan bizlere ekmek üzerine ev yapımı yoğurtları sürüp üstüne de şeker veya reçel sürdükten sonra ellerimize tutuşturduğu ekmekler aklımdan gitmiyor. Az önce toz toprakla oynadığımız ellerimizin kirine, pisliğine bakmadan afiyet ile yerdik ekmeklerimizi. O zamanlar güneş sanırım bizlere zararlı ışınlar göndermiyordu. Çünkü bizim sokağa çıkma saatimiz diye bir şey yoktu. Sabah kahvaltımızı ettikten sonra hemen arkadaş aramaya gider, bulduğumuz köşelerde, sokak aralarında çamurdan evler, fırınlar yapar, anne, baba çocuk olur evcilik oynardık.
Değişen zaman ve şartlar karşısında bizim sokaklarda oynama devrimizi bitti. Şimdi apartmanlarda büyüyen çocuklar dört duvar arasında D vitamini yoksunu, birkaç saatlik park ziyaretinden başka bir eğlenceleri olmayan hale geldiler.
Mutlumuyuz ?
Çalışan ve ya çalışmayan anneler her şeyin doğal olmadığından bahsedip, ah bizim zamanlarımız deyip duruyorlar.
İşte tam bu safhada her şeyin doğalını arıyor, araştırıyor ve inceliyoruz.
Danone de bütün annelere , şehir hayatından dört duvar arasında sıkışıp kalan, doya doya toprak ve güneşle haşır neşir olamayan çocuklarımızın en büyük D vitamin kaynağını sunduğunu iddia ederek çıkıyor karşımıza.
Çocuklarınız güneşi doya doya alamıyor onların asıl ihtiyacı olan D vitamini sadece bir küp Danone ile hem ucuz hem pratik yolla onlara verebilirsiniz.
Çocuğunun sağlıklı beslenme konusunda büyüklerin önüne geçip bir disiplin sağlayamamış çalışan bir anne olarak; sadece misafiri olduğumuz ev sahibine zahmet vermemek adına alıp yedirdiğim bir ürün benim için.
Kolaylıkla meyve parçalarının şekerle bekletilip, kavanoz dibine yerleştirilerek ev yapımı yoğurt ile meyveli yoğurt ve ya peynir elde edilebiliyor.
Ama reklamları görüp etkilenen çocuğumu ve büyüklerimi her şeyin doğalının doğru ürünler ile evde yapılabileceğine ikna edemiyorum.
Bana gönderilen, ürünleri ve broşürleri ekonomik durumları ve yaşam şartları gerçekten kötü olan ailelere verdim. 4. Aydan itibaren çocuklarına yoğurt verebilecek olan annelerin çocuğuma Danone yedirebilir miyim sorusuna, bir sağlık çalışanı olarak ; bu kadar tembel olmayın her gün evde bir çay bardağı yoğurt yapabilirsiniz cevabını veriyorum.


2 yorum:

Adsız dedi ki...

Semra çok güzel bir konu evet calışan bir anne olarak ve çocuğuma bakan da annem ayrıca henüz 20 aylık olan çocuklarımıza vermiyoruz geçen parkta kadın oğluma verdi üstünde 25 kuruş yazan minicik bir yoğurt kibarca biz vermiyoruz dedim kadın neden dedi kısaca anlattım yanındaki herkes veriyor ama dedi bende o zaman sizde verin demekten başka bir şey yapamadım çünkü anlamadı benim söylediklerimi onlara daha kolay geliyor daha besleyici oldukların düşünüyorlar henüz 20 aylıklar ne yiyip ne yemeyeceklerini karar verebiliyorum umarım beslenme düzenleri hiç değişmez . Sağlıklı besleyici günlere Çiğdem Bakır Aslan

Adsız dedi ki...

Ben Danone'ye güvenmiyorum. Hatta D vitamininden baska onların alışkanlık yaptıgını düşünüyorum. Yabancı menseili bir firma neden ucuza ülkemizin cocuklarını beslesin. Paranoya olabilirim ama herşeyin dogalından yanayım. Yesinler yogurt u çıksınlar güneşe. o 25 kuruşluk kaplar bu etkiyi yaratamazlar. Hepsi göz boyama ve palavradan başka birşey degil diye düşünüyorum.