23 Ocak 2013 Çarşamba

Ayva çekirdeği jeli


Ayva çekirdeğini genellikle reçelinde renk vermesi için kullanıyorum. Bir türlü o muhteşem kırmızı rengi yakalayamadım ama yinede her reçelde çekirdekleri içine koymadan edemiyorum.
Bu yıl hem reçel, hem zeytin hem de sirke yapımından oldukça bereketli geçti. Elma sirkesi olmak üzere, zeytinlerin yarısı bitti bile reçeller mevsimine göre her meyveden reçel yapıyorum ve tüketiliyor.
Ayva ve çekirdeğinin kreminin değişik tarifleri var buradan bakabilirsiniz. Ben bu tarifi nette ne zaman görmüştüm hatırlamıyorum.
Her gece bütün işler ve cimcimenin dersleri bittikten sonra; satranç oynuyor ve meyve yiyoruz. Bu senenin ayvaları mı güzel yoksa ayvacı amca bana torpil mi geçiyor bilmiyorum ama iki bütün ayvayı bitirdik. Kabuklarını sirkemi yapsam ne yapsam derken çekirdekleri aklıma geldi. Yarım çay bardağı suyun içine toplamda 7-8 tane çekirdeği attım. Ertesi akşam baktığımda jel kıvamına gelmişti.
Acaba bunu nasıl yüzüme sürerim pamuk ile çeker mi çekmez mi derken aklıma eski sıvı deodorant şişesi geldi. Şişenin içine döktüm ve sprey olarak yüzüme sıktım.
Cildimi daha gergin hissediyorum. Antioksidan özelliği olan ayva parafin ve paraben içeriyormuş.30 yaş kırışıklarıma, çocukluktan kalma çillerime ve sivilce izlerime iyi geleceğini düşünüyorum.
Allahın yarattığı her şeyde bir hikmet vardır.
Sizde deneyin, yorumlayın hadi bakalım.

Hiç yorum yok: