18 Ocak 2013 Cuma

BİR DAHA OLMASIN


Tamda her şey yoluna girmiş diyordum. Ne kadar da abartmışım kafa patlatmışım ne olacak şimdi diye düşünüyordum. Meğerse asıl bomba gerideymiş.
Kızımın ilk öğretmenini değiştirdiğimde kesinlikle ön yargılarımla  ve haklı olarak okulun 2. Günü değiştirmiştim. 2. öğretmen branş atamalarında gitti.
Şimdi ise tamamen hizmet puanı ve milli eğitim bakanlığının atama yönetmeliğiyle ilgili kararlarından dolayı; çok sevdiğimiz, her gün istinasız ödev kontrolü yapan kızıma göre haksızlık olarak görülen pasif çocukları daha çok oyunlarda aktif etmeye çalışan, yazılı olarak ödevleri her gün anlaşılır bir dille eve gönderen öğretmenimiz hizmet puanının düşük olması sebebiyle değişiyor.
Akşam veli toplasında rehberlik öğretmeni, müdür ve sınıf öğretmenimiz açıklama yaptılar.
Müdür; yapacak hiçbir şeyin olmadığını, öğretmenin bu okulda olmasını çok istediğini ama bunun yönetmeliklerle ilgili bir durum olduğunu net ve kesin cümlelerle açıkladı.
Rehberlik öğretmeni; nasıl bu durumu çocuklarımızı en az zararla geçirebiliriz, yapmamız gerekenler, yapmamamız gerekenler hakkında açıklamada bulundu.
Eski sınıf öğretmenimiz; gittiği için üzgün olduğunu ama yapacak bir şey olmadığını açıkladı.
Yeni sınıf öğretmenimiz; 3 aydır değiştirdiği 3. sınıf olacağını, bu durumun kendisini de mağdur ettiğinden bahsetti .
Yapacak bir şeyimiz olmadığını kuzu gibi kabul ettik, ne yapacaktık ki yeni bir okul mu? O zamanda çocuk yeni arkadaşlara alışmaya çalışacak.
Sisteme kızmak mı evet kızdım ben hemde çok kızdım…
Ağlayan veliler oldu sınıfta, yalvaranlar tekrar tekrar aynı soruyu soran…
Abuk subuk sözler söyleyende…
Müdür, öğretmen, rehberlik öğretmeni gerçekten netti. Söyleyecek hiçbir şey bırakmadılar. Tepki gösteren velilere de açık ve net konuştular.
Şimdi bende ki durum mu ?
Berbat bir durumda değilim, daha sakinim. Bizim Cimcimede şu yorumu yaptı napalım anne biz derslere bakalım, buda değişirse derslerden geri kalmayalım.
Tek korkum 3. Öğretmen geldiğinde öğretmenin sözünü dinlemesi gerektiğini çok değerli olduğunu söylediğimde her öğretmende her şey değişiyor ne gerek var diğerinde başka şeyler olabilir demişti, gözlerim fal taşı gibi açılmıştı. Şimdi ki yorumu napalım alışacağız artık…
Bekleyip göreceğiz üzerimize çok büyük bir görev daha yüklediler…

Hiç yorum yok: