24 Ocak 2013 Perşembe

Bir tarif , bir anı .


Her yaptığım yemeğin ve tatlının bir anısı var bende! Bazen acı, bazen ufak bir tebessüm hissediyorum.
Bal kabağı böreği de öyle… Börek dendiğine bakmayın aslında yufkalı bal kabağı tatlısı demek daha doğru olur.
Her bal kabağı alışımda ve tatlısını gördüğümde ninemin kabakları rendelemek için nasıl uğraştığı canlanıyor gözlerimde.
Bir gün okuldan eve gelip, kurt gibi acıktığımı söylediğim ninem hemen elindeki bal kabağı tatlısını sobada alt üst edip önüme koymuştu, o lezzeti hala unutamıyorum.
Hatırımda tek kalan tat o değil aslında.
Büyük erkek kardeşim üniversiteye başladığında annem boşluğa düşmüş gibi olmuştu. Lise ikiye başlamıştım. 1. sınıfa giderken büyük erkek kardeşimle okuldan geldiğimizde hazır olan yemek, evde olan annem artık ben geldiğimde evde olmuyor ya bahçede ya da bir komşuya gitmiş oluyordu.
Bir gün buna itiraz ettim, beni önemsemediğini söyledim. Kız olduğumu her işimi kendim yapabileceğimi söyleyen annemin yanında babamda orada olduğu için bu itirazıma babamda karşı çıktı ve her şey tepe taklak oldu. o akşam hiçbir şey yemeden yattım. Gece çok acıkmış olarak uyandığımda mutfak tezgâhının üzerinde kabak böreklerini gördüm nasıl acıktıysam hepsini yedim. Bu olaydan sonrada ne ben eve zamanında geldim, nede geldiğimde annem evde oldu. Zamanla bende zaten ev dışında her yerde takılmaya başladım.
Bir zamanlar kız olduğumu her işimi kendim yapabileceğimi söyleyen babam ameliyat olup İstanbul'a döndüğünde hastalıklarımız sebebiyle bir türlü görmeye gidemedik. Pazar günü bizim için onu görme vakti gelmişti artık. Sabah erken kahvaltımızı ettikten sonra ben yufkalı balkabağı tatlısını hazırlamaya koyuldum. Bu anılarda birer bire gözümde canlandı.
Her tarifin ayrı bir anısı var işte, geçip giden günlerde hep tatlı anılarla dolsun inşallah…

Yufkalı bal kabağı tatlısı;

Malzemeler;
  •  ½ kg Bal kabağı (miktarı siz ayarlayabilirsiniz)
  • 1 su bardağı şeker ( damak tadınıza göre değişebilir)
  • 3 Yufka

Yapılışı;
Bal kabaklarını güzelce temizleyip, robotun rende kısmıyla rendeleyin. Elde rendelemek hem zor hem vakit kaybı,içine 1 su bardağı şekeri katıp, şekerin kabaklara eşit miktarda dağılması için karıştırın. Harcımız hazır. İsterseniz cevizde koyabilirsiniz ama ceviz kabak tadını bastırıyor. Şimdi nasıl yapıldığını görelim.
 Yufkayı serip , boydan boya harcınızı yayın.

Rulo şeklinde sarıp ,gül seklinde içe doğru kıvırın.
Buda 2. denemem her tarafına bal kabağını eşit miktarda dağıtıp, sarma ve gül şekline getirme işlemini aşağıdaki gibi tekrarladım.Bu yol daha kolay elleriniz tekrar tekrar bal kabağına bulaşmıyor.


2. yöntem daha pratik .
 En önemli kısmı bu ;normalde çok yağ isteyen bu tatlı için yapmanız gereken tek şey tatlılarınız ters düz edip tepsideki yağın neredeyse tamamını çekmesini ve böreklerin yağlanmasını sağlıyorsunuz.
Yağını çekip ters düz yapılmış bal kabağı tatlıları.Diğer tepsi böreklerinde de bunu deneyebilirsiniz .hem çok yağlı pişmemiş oluyorlar hem de çıtır çıtır bir lezzet oluyor.
Afiyetle sağlık sıhhat dolu mutlu günlere inşallah.

Hiç yorum yok: