4 Ocak 2013 Cuma

Olmayan Tereyağı


Her şey ne güzel başlamıştı. İlk kez evde tereyağı yapımını deneyecek ve ben kendi tereyağımı yapabiliyorum diye böbürlenecek her hafta taze taze ev halkına tereyağı sunacaktım.
Bir gün önceden 2 kg sütü özene bezene yoğurt yaptım. Ertesi akşam buzdolabında masum bir şekilde bekleyen yoğurdu çırpma kâsesine aldım ve mikserle çırpmaya başladım. Krema kıvamına gelmişti sanki ben bu işi biraz daha kolaylaştırayım dedim ve nette okuduklarımdan öğrendiğime göre yağın çıkmasını kolaylaştırmak için buz ekledim ama buzlar eriyor ve bir türlü yağ ayrılmıyordu. Bu arada teyzemi arayıp acaba sıcak su mu koyacaktım diye sordum. Hayır dedi yoğurttan tereyağı olmaz, yoğurt kaymağından olmalı. Ama kaymağı da vardı dedim. Teyzemin kayınvalidesi olur olmaz mı? hem de ne güzel olur ama bu akşam dolaba koysun yarın tekrar çırpsın dedi. Tabi ben bu arada mikseri bırakıp, mutfak robotu ile tam gaz tereyağı yapmaya çalışıyordum. Elimde kalan krema kıvamındaki olmamış tereyağını dolaba kaldırırdım. Ertesi günü yine mikser ve robot ile olmaz ise, bir konserve şişesinde çalkalarım ve yağı oluştururum diye düşündüm.
Akşam eve geldiğimde krema yüzeye çıkmış, suyu altta kalmıştı önce o kısmı aldım çırpmaya başladım dakikalarca çırpılmasına rağmen olmayan tereyağı artık eski usule geçmemi istedi herhalde ki olmadı bir türlü… Ben eski usul bir konserve şişesinde çalkalamaya başladım. Kollarımda takat kalmamış evin beyi bu elektrik masrafıyla beni tereyağına boğabileceğini, yediğim tereyağları ise bu enerjiyle eritebileceğimi söylüyordu.
Pes ettim. Koydum ocağa kremayı, attım içine birkaç limon bıraktım ocağın üstüne baktım ki çökelek peyniri haline gelmiş, kapattım altını. Sabah işe gitmeden koydum süzgece akşam geldiğimde; mis gibi, tam yağlı çökeleğim hazırdı.
Çökelek peynirinin bir kısmını anneme verdim. Diğer kısmı ile yumuşacık poğaçalar hazırlamak için dolaba kaldırdım. Pazar kahvaltısında bizimkilere de bir kısmını sunmuş tereyağı yapamamış olsam da 10 puan almıştım.
Sonrası mı? Sıcacık, yumuşacık poğaçalar mı? O kahvaltıdan kalktığımızda, dolaba kahvaltılıklar kaldırırken, elimden kayan bir tabağın çökelek tabağını devirmesiyle; yeni temizlenen buzdolabı tekrar temizlendi yerler bal dök yala yapılmak zorunda kaldı.
Böylelikle sadece bir kuş vurmak isteyen ben bir taş atıp bir kuş bile vuramamış, ellerim poğaçasız, tereyağsız en önemlisi çökelek peynirsiz kaldı.Evde 1 lt peynir suyu duruyor ama bakalım neye nasip olacak.
Bir dahaki yoğurt kaymağından tereyağı denemesinde görüşmek üzere.

1 yorum:

Adsız dedi ki...

Uğraşma tereyağı ile yap sen reçelinin bırak tereyağı yapımın profesyonellere :) organik tereyağı satan bildiğim yerler var :)