15 Şubat 2013 Cuma

Uykumu kaçıran sorular


alıntı
Şu an birinci sınıf öğrencisi olan Cimcime okula başlamadan önce ilköğretim öğretmeni çok önemli diyordum. Öğretmen iyi oldu mu temel sağlam atılır devamı da sağlam gelir diye düşünüyordum.
1. Öğretmeni yaşlı bir öğretmen olduğu için ,  zamanında yaşlı bir öğretmenle başladığım ve mutsuz bir sonla bitirdiğim ilkokul dönemim yüzünden değiştirip başka bir sınıfa geçirdim .
2.  öğretmen öğrenci odaklı çalışan , Cimcimenin çok iyi bir öğrenci olduğunu söyleyip koltuklarımı kabartan bir öğretmen idi… Branş atamaları sebebiyle gitti.
3. öğretmen geldiğinde aman ne yapacağız, ne olacak gidecek mi gitmeyecek mi derken ilk dönemin yarısına gelmiştik. Sıkı ödev kontrolü yapıyor, Cimcime ondan çeşitli deyimler ve atasözleri öğreniyordu. En sevdiğim tarafı da ayrıntılı olarak ödev kağıdı hazırlayıp eve göndermesi idi. Zaten çalışıp akşamın bir saatinde eve giden ben için aman ne ders olacak ne yapacak ne oldu derdi olmuyordu. Hem ödevler, hem toplantı zamanları ve eksiklikler ayrıntılı olarak eve geliyor. Yapılan ödevlerde ki hatalarla ilgili geri bildirimi aynı gün alıyorduk. Bu öğretmenimizde norm fazlası kadro ataması ile gitti.
Ve 2. Döneme 4. Öğretmenle başladık daha 5 gün oldu ama ödev kağıdı birkaç gün gelmedi. Öğretmen çocukları kendine ısıtmaya çalışıyordur diye düşündüm.3. gün küçük bir not kağıdından fotokopi çekilmiş ödev kağıdı geldi. Ödevleri itina ile Cimcimeye yaptırdım her zaman ki gibi tarih ve imzamı atıp gönderdim. Ama dün akşam eve geldiğinde öğretmenin kontrol edip etmediğine baktım, imza atılmadığını gördüm. Cimcime’ye sorduğumda kontrol etmediğini öğrendim.
Kafamda sorular dönüp durdu. Neden kontrol edilmemiş ve eve geri bildirim almamıştık. Tenefüslerde ödev kontrolü yapan eski öğretmenimiz kadar vakti kalmıyor mu, öğrencilerle daha fazla mı uğraşıyor ya da kendince başka şeyler mi düşünüyor acaba? Dedim.
En kısa zamanda yapılmasını beklediğim veli ve öğretmen tanışma toplantısında en azından bizim evde ki öğretmen zaten kontrol etmiyor diyen Cimcime için bunun önemli olduğunu anlatacağım konusunda konuşmak için kafamda cümleleri oluşturdum.
Yine uykumun kaçtığı, sütümü alıp camdan dışarıya baktığım sırada aklıma bir şey takıldı. Ödev kontrolü demek; siz yapmazsınız, önemsemezsiniz ben bunlardan emin olmak istiyorum demek miydi? Yoksa ödev vermek ve kontrol etmemek bunlar sizin göreviniz yapacaksınız, ister yapın ister yapmayın ama yapacağınıza inanıyorum güveni miydi?
Bu işin içinden çıkamadım.
Ödevler okulda kontrol edilmezse, öğrenci savsaklar mı?
Ödevleri kontrol etmek;
 Size güvenmiyorum birde ben bakayım mı?
Siz her halükarda yaparsınız ama yanlışlarınız olabilir bende bir bakayım durumu mu?
Öğretmen – aile – öğrenci üçgeninde sıkı bir bağ mı?
Ödevleri kontrol etmemek;
Bu sizin göreviniz yapacaksınız mı?
Ben size güveniyorum her halükarda yaparsınız mı?
Bu durumun içinden çıkamadım bir türlü !
Şimdi diyorum ki bu temel sağlam atılmalı ve aile de verilenler önemli!
Hiç yorum yok: