29 Mart 2013 Cuma

Bir pazar izni & Bir davet & Bir Denklem daha


     Annelik hayatımın ilk, Cimcimenin çocukluk döneminin ilk doğum günü partisi davetini aldık.
Geçen yıl Cimcime için yaptığım doğum günü partisini yalnızca çocuklar için yapmıştım. Annelere çocuklar için bir doğum günü partisi olacağını şu saatte başlayıp şu saatte biteceğini söylemiş. Çocuklara Cimcimenin ısrarıyla misss gibi ev yapımı bir kat pasta yapamamıştım ama poğaçalar ve kurabiyeler elimden çıkmıştı. Onlara masal anlatmış oyunlar oynatmıştım. Tabaklarını bol bol doldurmayıp, yiyemedikleri yiyecekleri aliminyum folyo ile sarmış, giderken ellerine vermiştim.
              Bu Pazar günü Cemo çalışacak. Bende miss gibi evimi temizleyip, biraz dikiş dikecek, akşama güzel yemekler hazırlayıp kızımla onu bekleyeceğimi hayal ediyordum. Davetiyeyi aldığımızda, doğum günü partisinin nerede olduğundan ziyade önce tarihine baktım. Malum çalışan anne ve tek Pazar günü izinli olunca diğer günler bizim için ideal olmuyor. Tarih 31 Mart pazarı gösterince olabilir diye düşündüm. Ama yer çok uzak bu etkinlik için Levent’e gitmemiz gerekiyor, Cemo yok, eee ben nasıl gideceğim. Üstüne üstlük doğum günü partisi adı domuz, at v.s. ne olduğu bilinmeyen etlerle hazırlanmış bilindik fast food zincirlerinin birinde olacak olması hayırlarımızı arttırdı.
            Bizde uzak olduğu için gidemeyeceğimizi, bir hediye alabileceğimizi bunu pazartesi günü arkadaşına verebileceğini söyleyip Cimcimeyi ikna ettiğimizi düşündük. Hala dilinden düşmediğine göre pek ikna olamamış ve o gidecek bu gidecek deyip duruyordu.
              Ben gitmemeye karar vermiş durumdaydım. Taa ki bugün arkadaşının annesi arayana kadar. Hanım efendi arayıp zaten beş kişiye davetiye verildiğini ve kendi çocuğunun da gitmek istediğini söyledi. Beraber gitmemizin daha iyi olacağını ayrıca Cimcime ile doğum günü çocuğunun çok iyi arkadaş olduklarını (ben biliyorum tabii) söyledi.

Şimdi :

  • Bir insan neden bu tip yerlerde doğum günü yapar. Miss gibi evde çocuklarla olmak varken.
  • Zaten çocuklarımızı sokağa çıkıp birbirleriyle doya doya oynayamıyor, alışveriş merkezlerinin kapalı gürültülü ortamında ne kadar rahat olabilecekler?
  • Anne ve babaların orada olması çocuklara pozitif mi negatif mi etki yapacak?
  • Tamam, herkez benim gibi düşünmeyebilir ama bu kadar haber ve söylenti varken bu fast foodlarda doğum günü partisi düzenlemek ne kadar doğru?
  • Cimcime bu doğum gününe gidersek kendinin de aynı yerde doğum günü partisi vermek isterse ne olacak ?


     Offf yine bir Pazar tatili ve yine birçok bilinmeyenli denklem var kafamda.  4 yorum:

Adsız dedi ki...

1- Çalışan bir annemi bilemiyoruz ama evleri kirlenmesin diye olabilir malum çocukları
2-Şimdiki anneler için en güzel oyun alanın alışveriş merkezleri kapitalizim
3-Cevap yok ama olmasa belki daha iyi, eğlenebilirler
4-Ben daha yeni yemeğe başlayan çocuklara cips,kola vs verildiğine bizat şahitim
5-Bu satırları yazan bir annenin kızı sanırım daha biliçlidir
6- Umarım bunu doğumgününü düzenleyen kişi okumaz
7- Off benim oğlum daha küçük ben neler göreceğim ve yaşayacağım bekliyorum
Çiğdem

Semra akyüz dedi ki...

ah Çiğdemciğim umarım iyi şeylerle karşılaşılırsın .

Damla dedi ki...

ah ne zor konular. Benim de eşimsadece Pazar günleri izinli ve seni o kadar iyi anlıyorum ki. Ben Pazartesileri çok çok yorgun oluyorum zannedersin savaştan çıktım.
1 Pazar'a sığdırılması gereken o kadar çok şey var ki , güzel bir aile kahvaltısı,çocuğun anne ve babası ile geçirmesi gereken saatler , ev alışverişi, gezilecek yerler, görüşülecek arkadaşlar.....
Biz de bu haftasonu doğumgünü partisine davetliyiz-neyse ki evde-, aynı sınıftan birçok veli çok iyi arkadaş olduk ve karar aldık AVM tarzı kapalı yerlerde çocuklara doğumgünü partisi yapmayacağız diye. 1 kişi yaptı ve diğer çocuklarda istedi ve maalesef seninki de isteyecek :(
Ne dertliymişim yahu di mi ? :)))

bayanpüskül dedi ki...

Haftanın 6 günü hem çalışıp hem annelik yapmak zor .Sadece pazar günleri izinli olunca isyan edip , bitmeyen pazar istiyorum.
Aslında doğum günü partilerinin AVM lerde yapılmasını , çocukların hediyeleşmelerini, anne babaların beraberinde olmasını da hoş karşılamıyorum.
Çünkü çocuklar aa bak o ne almış, bu ne almış olayına giriyorlar.Ebebeynler ise benimki şöyle seninki şöyle .
Bakalım bizim ilk AVM partimiz nasıl geçecek.