25 Mart 2013 Pazartesi

Bir pazar , Püskül ve çekirdek ailesi


23.3.2013 - Cumartesi
Sıkıcı geçen bilindik bir cumartesi çalışmasından sonra kendimi işyerinden dışarı attığımda Cemo’yu aradım.
-          Çok bunaldım kapalı ortamda olmaktan akşama yemekten sonra dışarı çıksak bir temiz hava alsak olmaz mı?
-          Sen gel ben evin camlarını açıyorum gelirken ne yiyeceğimizi düşün pazara uğra öyle gel.
Dedi.
Trene bindiğimde mesaj geldi.
-          Müsaitsen akşam bize çaya gel.
Mesajı alır almaz arkadaşı aradım. Annesi ve ninesinin geldiğini benimde onlarla sohbet etmekten hoşlanacağımı düşündüğünü cumartesi gecesi olduğu için müsait olabileceğimi düşünmüş. Eve gidip havalanmış evde akşam yemeğini yedikten sonra sohbetin memleketimden insan görmenin heyecanıyla gittim.
 Nine ile sohbete eski evliliklerden, eşlerden, gelin kaynana ilişkilerinden kümpet- ocak- ocaklardan, her odada bulunan eski taş hamamlardan, su ısıtılan güğümlerden başladık. Saat geç olduğunu fark ettiğimde ise evde zeytin yapımı ekşi mayalı ekmek ve kimyasal mayalardan söz ediyorduk. Çok keyif aldığım bir akşamın ardından eve gittiğimizde Cemo uyumuştu, biraz cimcime ile vakit geçirdik gitar çaldık bağlamanın tellerine vurduk Birkaç şey mırıldandık ve resimler yaptık.
Cimcimenin gözlerinden uyku akıyordu kendi kendine yatağına gidip uyuduğunda benim uykum gelmemişti. Oturdum enikonu gecenin 3 ünde kendi hikâyemi anlatan bir CV hazırladım.
24/3/2013 - Pazar
Sabah uyandığımda sanırım uykusuzluktan başım dönüyordu.Nedense her zaman benim abarttığım  gözümde büyüttüğüm  evin dağınıklığını Cemo burası savaş alanı gibi, bu ne hal  , akşam ne yaptınız bu evde sorularıyla benimde gözümde büyütmeye çalıştı.
Nafile , ben miss gibi su böreğimi yapıp kahvaltı sofrasını hazırladım sakin bir şekilde Pazar kahvaltımı yaptım.Kahvaltıdan sonra hiçbir işe bakmadan sadece sofrayı toplayıp , çocuk tiyatrosuna gittik.Tiyatro bittiğinde  sıra İstanbul Moderndeki   Sihirli Ayna etkinliğine gelmişti .


 Biz etkinliğin aile katılımlı olduğunu zannediyorduk ama bizim giremeyeceğimizi öğrendiğimizde çok üzülmedik.yıllar sonra başbaşa hemde deniz kenarında oturup çayımızı içip , sohbet edebilecektik ve bunları yapabilmek için 1,5 saat vaktimiz vardı.
Fazla konuşmadık
Çay içtik 
Ayaklarımıza ağrılar girmesine izin verdik.

2. Fotoğrafta Sihirli ayna etkinliğinden .
Alttan sıra ile  :
1. ayna bu iştahla ileride olacak Püskül.
2. ayna olması gereken Püskül.
3. Şimdi ki löp löp yağlı Püskül.

Üç cümlede bir pazar.
Hava almak istiyorsan ben camları açtım.
İlla bu yumurta her ay uyutmamak zorunda mı?
Geçti gitti gene mis gibi pazar .

Hiç yorum yok: