30 Mart 2013 Cumartesi

MOMO


  Kitap okumayı, başkasının okuduğu kitabı okumayı, okuduğum kitaplar hakkında konuşmayı ve okuduğum bütün kitaplara küçük notlar bırakmayı çok severim.
Kitap okumak için zamanım sadece işten eve giderken yada eğer yürümeden işe gidiyorsam var. Çoğu zaman sırf  kitap okuyabilmek için yürümek yerine otobüs ve trenle   işe gittiğim, bir kaç durak inmeyip okuduğum, durakta indiğim halde bekleyip kitaptaki bölümü bitirdiğim zamanlar oluyor.

   MOMO ‘yu takip ettiğim bir blog sayesinde öğrendim. Çocuk kitabı olduğunu öğrendiğimde nasıl olsa ben okumazsam Cimcime okur diye düşündüm.
Yanıldığımı MOMO ‘nun on sayfasını okuduğumda fark ettim.
Şimdi Cimcime’ye her akşam  bir bölümünü bitene kadar okuyorum , ilk kez Cimcimenin ben kitap okurken uyuya kalmış olması da bu kitap sayesinde yaşadığım ilklerden biri.Daha sekiz yaşında olmasına rağmen merakla MOMO’ nun hikayesini dinlemek istiyor.

Cimcime ye not

Kitap satış sitelerinden birinde ;“Momo ya da zaman hırsızlarının çalınmış zamanı insanlara geri getiren tuhaf çocuğun öyküsü”  diye bir açıklama okumuştum.
Bence  MOMO :
   En güzel anlarını gelecek kaygısı, çıkarları için  durmadan çalışan ve sırf daha iyisi olsun  diye en güzel anlarını kaybeden tuhaf  insanlara ; anlarını ,hayatlarının gerçek anlamlarını göstermeye çalışan bir çocuğun hikayesi.

İşte MOMO ‘dan benim  altını çizdiklerim , bir kaç alıntı:
  •  Momo karşısındakileri, aptal insanların bile aklına parlak düşünceler getirtecek şekilde dinlerdi.
  •  Yaşanılan gün içinde çok büyük bir sır vardır. Bu büyük sır zamandır. Onu ölçmek için saatler ve takvimler yapılmıştır, ama bunlar hiçbir şey ifade etmez.
  •  Herkes çok iyi bilir ki, bazen bir saatlik süre insana ömür kadar uzun gelirken, bazen de göz açıp kapayıncaya kadar geçip gider. Çünkü zaman, yaşamın kendisidir. Ve yaşamın yeri yürektir.
  • Zaman tasarruf edeyim derken aslında başka şeylerden tasarruf ettiğinin kimse farkında değildi. Yaşamlarının gittikçe daha zavallı, daha tekdüze ve daha soğuk geçtiğini kavramak istemiyorlardı .bu gerçeği sadece çocuklar taa yüreklerinde hissettiler.
  • Başkalarıyla paylaşılmayan zenginlikler insanları mahvediyor.
  •  Dünyadaki bütün anlaşmazlıklar kasıtlı ya da kasıtsız, aceleye getirilerek söylenmiş bir takım yalan yanlış sözlerden kaynaklanıyordu.

·             Son söz : hani reklamlarda ; kolay , çabuk  ve hayatınızı kolaylaştıran ürünler zamanınız size kalsın diye sunuluyor ya.Acaba kalan zamanda ne yapacağız veya yapıyoruz ?

Hiç yorum yok: