18 Mart 2013 Pazartesi

SANKİ EVDE HER GÜN SİRKE İÇİYORUZ

Sanki her gün sirke içiyoruz. Evde sirke yapımına başladığım zaman; Cemo’nun ilk yorumu buydu. Daha sonra ben gelene gidene elma, ayva ve portakal kızımı yani evin hanımlarını gösterdikçe Cemo
 -Püskül’ de bunlar gibi organik diye benimle dalga geçiyordu.
Annem ise: kızım işin mi yok senin sabahtan akşama kadar zaten çalışıyorsun birde bunlarla kafanı yorma yat,  dinlen dedi.
Sirke yapmak Cemo’nunda ,anneminde  abarttığı kadar zor bir iş değil aslında.Sadece biraz sabretmek ve sirkenize iyi davranmak gerekiyor.Bizzat denedim bunu onu anladığımı , onunda bizim evde yaşayan bir canlı olduğunu ona hissettirdiğimde ; daha bir keyifli oldu sirkeler .sadece  portakal sirkesine pek güler yüz gösteremedim .Sonuç fena değildi bir de güler yüz görseydi eminim daha bir güzel olacaktı.
Madem evde yapabileceğimiz bir şey, madem her şeyin hile hurdasını çıkarttılar. Pekâlâ, evimizde sirke yapabiliriz.
Benim tarifimin bir kısmı alt kattaki Trakyalı teyzeden, bir kısmı en büyük enişteden ve kalanı ise google amcanın şapkasından alınmıştır.
Elma sirkesi;
15 gün sonraki elma sirkesi
Akşam otururken soyup yediğiniz elma kabuklarını, çer çöpünü; yıkanmış (kaynatılarak, veya bulaşık makinesinde yüksek derecede) dezenfekte edilmiş cam kavanoza koyuyorsunuz. İçine 3 adet nohut, bir tatlı kaşığı bal, bir parça bayat ekmek ve elmalar kavanozun üzerine çıkacak kadar su koyuyorsunuz. Bundan sonra ise sadece 10 gün boyunca üzerine elma ekleyebilirsiniz, ayrıca her gün tahta kaşıkla karıştırmanız gerekiyor.
10 gün sonra ise sirke sineklerinin gelmesini beklemek ve sirkeyi karanlık, nemsiz bir ortama koymak gerekli.
Öncelikle 15 gündür mutfak tezgâhının üzerinde kalabalıkla mutsuz olan, elma hanımı evimde tek karanlık ve nemsiz yer olan gardıroba kaldırdım.
Ayva sirkesi;
Aynı işlemi ona da uyguladım. Ayva kokusu olan bir ekşimsi bir tat elde ettim.
Portakal sirkesi;
Portakal kabukları ve çürümeye yüz tutmuş bir portakaldan yaptım .Sirkeleştiğinde portakalın kokusu kalmıştı .Bir iki kaşık içtim tadı güzeldi, salatalarda kullanılabilir.
Ben ev temizliğinde camları silmek için kullandım süper parlattı diyebilirim.Küflenmiş portakal sirkesi 

1 yorum:

Adsız dedi ki...

Başarılı tebrikler