5 Temmuz 2013 Cuma

Annem dondurma yapar


Annem çok tuhaf bir kadın. Her akşam işten eve geldiğinde ne yapacağı ile ilgili bir plan yapmış oluyor. bazı planları benimle etkinlik yapma olurken bazıları reçeller, meyve kabuklarından meyve suları *yapıyor. Bu meyve suları ile camları sildiğini bile gördüm.
Şimdide kafayı dondurma yapmaya takmış. Dışarıda satılan dondurmaların içinde zararlı maddeler varmış, benim bu zararlı maddeleri yememem gerekiyormuş. Hâlbuki ben her gün evin köşesindeki dondurmacıya, babaannem ile gidip 1 liralık dondurma yiyorum. Babam her akşam gelirken dondurma getiriyor ve her akşam ayrı meyveli gelen dondurmamıda afiyetle yiyorum. Tabi annem bize kızıyor ama çok lezzetliler ne yapayım.
Aslında uğraşmasa, akşamları beni dondurmacı amcaya götürse istediğim kadar dondurma alsa bence daha iyi olur. Ama annem işte tuhaf illa kendi yapacak, doğal olacak, içine ne koyduğunu bilecek.
Merhaba ben bunları söyleyen Cimcime nin annesiyim. Tam olarak bunları düşündüğünü dile getirdiği için çok iyi biliyorum. Çünkü ne zaman yeni bir deneme yapmaya kalksam bu cümleleri bana söylüyor. Bazen de hoşuna gidiyor sanırım okulda annem her şeyi kendi yapıyor diye anlatıyormuş
Cemo’nun düşünce tahminlerimi dile bile getirmiyorum. Her akşam elinde bir poşet abur cubur ve dondurmayla gelen birinin benim hakkında ne düşündüğünü tahmin etmek çok da zor değil.
Cimcimenin deyimiyle dondurma yapımına taktım. Saf salebi bu aylarda bulmak zor çünkü şimdi taze toplanıyor ve kurutulmaya başlandığı dönemmiş eylül ve ekim aylarında baharatçılara geliyormuş. Ben gittiğim ve bulmadığım 5. Baharatçının yalancısıyım.
Bu yüzden gittiğim 6. Baharatçıdan aldığım kilosu 275 TL ;-yazı ile iki yüz yetmiş beş -  olan salepten 36 gram aldığım salep’in karışım olduğunu düşünüyorum.
Fotoğrafta gördüğünüz dondurma 2. Kez aldığım ve karışım olduğunu düşündüğüm salep ile koyulaştırıl-ama-dı . Ama Cimcime için Mehmet Efendiden aldığım kakao ile muhteşem kakaolu dondurma oldu. Soğuk mu soğuk, dondurma gibi yalanıyor mu? Evet, koy külaha yala :)
Yani dondurmayı dondurma makinesi olmadan yapabilirsiniz. Kendi yaptığınız salepli dondurmayı yediğinizde ise bir daha dondurma almak istemeyeceksiniz.

Gerekli olan malzemeler;
  • 1 lt süt
  • 1su bardağı şeker
  • 2 tatlı kaşığı saf salep


Hepsini tencereye koyup yüzde otuzu azalana kadar karıştırarak kaynatıyorsunuz. Azaldıktan sonra ise soğumaya bırakın ama arada sırada çırparak karıştırmayı unutmayın. Soğuduktan sonra dolaba çelik tencerede kaynattığınız karışımı yine aynı tencere ile buzdolabın dondurucu kısmına koyup bir saat arayla 2-3 kez çırpma teliyle ya da kaşıkla kenarlarından kıvırarak karıştırın. Karıştırma işlemini ne kadar çok arttırırsanız lezzeti o kadar artar. çırpma işleminden sonra istediğiniz plastik kaba koyup 4 saat buzdolabının dondurucu kısmında dinlendirin.Afiyet olsun .
Bende bu akşam eve gidip , motorsikletinin arkasında teneke dondurma kutu ile köye gelip kaşık kaşık külahlara koyuduğu dondurmayı külahı 50 kuruşa bize satan dondurmacı amcanın dondurmalarından deneyeceğim.*Sirke2 yorum:

çiğdem dedi ki...

Sağlıklı beslenmek çok zor değil sadece biraz sabır ve beceri gerekiyor sanırım ,biz açık olan dondurma alıyoruz ama belli bir yerden ,çubukta satılan büyük markaların tercih etmiyoruz,en azında daha az katkı maddesi katılmış dondurma yiyoruz. Ama bu yapımı kolay olan tarifi denemek istiyroum. Diğer tarifleri ne kadar denedi isem :)

çiğdem dedi ki...

Sağlıklı beslenmek çok zor değil sadece biraz sabır ve beceri gerekiyor sanırım ,biz açık olan dondurma alıyoruz ama belli bir yerden ,çubukta satılan büyük markaların tercih etmiyoruz,en azında daha az katkı maddesi katılmış dondurma yiyoruz. Ama bu yapımı kolay olan tarifi denemek istiyroum. Diğer tarifleri ne kadar denedi isem :)