7 Ağustos 2013 Çarşamba

İyi bayramlar

Annem durmadan beni uyandırmaya çalışırdı. Bayram sabahı erken kalkılır, nasipler toplanır derdi ama ben bir türlü uyanmazdım. Dedem ve abım bayram namazına gider, annem neden temizlikleri o zamana kadar bitirmemiş olurdu bilmiyorum ama o kısacık zamanda bütün temizlikleri yapmaya çalışır, çocuklar el öpmeye geldiklerinde biz hala temizlik yapıyor olurduk.
Rahmetli Dedem namazdan gelir, salonun tam ortasına bağdaş kurar, kahvaltının hazırlanmasını beklerdi. Kahvaltı sofrasını hazırlamaya yardım etmemi isteyen annem kızar, ben ise umursamazdım bile. Kahvaltı sofrası sessiz sakin bir şekilde geçer, dedem, ninem ellerini öptürdükten sonra giderlerdi. Davulcu Ramiz amca davuluyla bahşişlerini toplamaya çıkar, kapı kapı arkasında mahallenin çocukları ile bütün köyü dolaşırdı. Ramiz amcayı gördükten sonra, bütün köy ile bayramlaşmak için kapı kapı dolaşmaya çıkardık.
Bir de annem oruç tutmaya bizi teşvik etmek için, oruç tutana en güzel bayramlığın alınacağını söylerdi ama nedense en güzel, pahalı bayramlıkları oruç tutmayan babam kendine alırdı.
Örtger tatile, Gacet memleketine gidecek, Karlos çalışmadan ilk kez bayram geçirecek. Ben biraz sonra Çanakkale nin yollarına düşüyorum. Uzun bir aradan sonra ilk kez feribot yolculuğu ile gideceğim. Bayram sonrası ise Cemo ile kısa bir tatil yapacağız.
Heyecanlıyım, Cimcime yanımda, bu aktarmalı yolculuğun nasıl geçeceğini merak ediyorum.Dedemi ziyaret edeceğim, bahçede dolaşacağım , Cemo ile şelaleye gideceğim.
Bu bayram çoook güzel geçecek, şeker gibi eriyip bitecek.

Herkese iyi bayramlar…

Hiç yorum yok: