6 Ağustos 2013 Salı

Mintaksla canım mintaksla

Mintax’la canım Mintax’la Sende bulaşıklarını Mİntax’la. Reklamı hatırladınız mı? Ben sadece bu seslendirmesini ve müziğini hatırladım maalesef reklam videosunu bulamadım.
“X“  harfinin alfabemize girmeye çalıştığı yıllar olmalı, çünkü Ninem genellikle mintak derdi. 1987 yılında ben daha 4 yaşında bulaşık ile  değil, daha çok köydeki çöplüklerin üstünden, kırık leğenin içinde kaymaca oynar, atılmış eski çanak, kaşıktan evcilik kurardım..
Biraz daha büyüyüp, bulaşık yıkayacak yaşa geldiğim de ise bulaşık yıkamaktan nefret ediyordum. Biraz iş öğrensin diye gönderdikleri ninemin evinde ise bir gün zor sabrediyordum. Evden kaçıp akşama kadar sokakta oyun oynadığımda, nenemin pek sesi çıkmamış e bende oda birbirimize birkaç gün dayanabilmiştik. Bu dayandığım 3 günlük tatilde sokağa kaçmış, dip komşusunun torunları ile oynamaya gitmiştim. Oradaki iki kız kardeşte, maalesef benimle oyun oynamak yerine kara tencerelerin dışlarını mintax ve bulaşık teli (bizde nenem tel suriç der) ile  ovuyorlardı. En az on tencere yıkadılar. Ne yalan söyleyeyim benim için o sıcakta soğuk suyla oynamak dışında cazip gelen başka bir yanı yoktu.
Evlenip evinin hanımı, dış kapının püsküllü mandalı olan ben, şimdilerde bulaşık makinesini pek seviyorum. Ama bazen bulaşık hanım bir gıcık oluyor ki içinden çıkartıp, tekrar yıkıyorum. biraz küs kaldıktan sonra, ona yalnızlığı hissettirdiğimi düşünüp tekrar kullanmaya devam ediyorum. yine böyle bir küskünlük sırasında mintax aklıma gelmişti. Neden krem deterjandan vazgeçilmiş, sıvı deterjana geçilmiş acaba? Diye sormuştum kendi kendime.
Sonra acaba hala satılıyor mu diye aradım ama bulamadım. Yeşil arap sabunu gibi buldum ama kokusu çok rahatsız etti. bugün markette mintax’ ı gördüğümde, vay bee varmış dedim . kokusu gerçekten çok güzel , bulaşıkları da öyle güzel yıkarsa süper olur .Akşama bizim evde yine bulaşık yıkama partisi olacak .Ne var ne yok mintaxlanacak. Mintax’lı günler dilerim…2 yorum:

Nilgün Komar dedi ki...

deterjan kalıntılarını arındırmak için durulama çok uzun oluyordu.. o yüzden sıvı deterjanlar çok popüler olmuştu.. zira ben bu mintak'ı sulandırıp sıvı gibi yapıyordum öyle kullanıyordum.. hatta toz vim ile karıştırıp evde cif üretmişliğimde vardır böylece vim'in bulaşıkları ve ocağı çizmesini engelliyordum.. o yüzden bende şimdi cif ailesine tapıyorum :)

Semra akyüz dedi ki...

Cif bende kullanıyorum .Mintax hala devam ediyorum ayrıca oda cif gibi, kapıları bile silmişliğim var o kadar yani .Mintax da sulandırarak kullanıldığında daha verimli oluyor .Ben krem kıvamı olanı seviyorum .