24 Eylül 2013 Salı

Püskül ve Baston


Püskül ve kocası çekirdek ailesiyle yaşarlarmış. Püskül her şeye meraklı , eline aldığı işi bitirmeye, yaşadığı çevreyi , oturduğu yeri güzelleştirmeye çalışan bir hanımefendi imiş .
Eşi baston bey ise ; tembel mi tembel , dünyada iş olduğunu bilse dünyaya gelmeyecek olan biriymiş.Öyle tembelmiş ki bazen işe gitmeyi bile unutur çalışıp çalışmaması gerektiğine karar veremezmiş.
Hep böyle tembellik etmezmiş ama her işi, işine geldiği gibi yapmak istermiş .İşte böyle bir günde Püskül hanım eşi Baston bey’in ağzından girip burnundan çıkmış, elinden tutup yanağından öpmüş ama evdeki bozuk musluğu  tamir, dağılan alet kutusunu toplatamamış.Bunları yaptıramayan Püskül bir gayret  mutfak tezgahının ders dolgularını yapmasını rica etmiş.
Bir söylemiş ,
İki söylemiş ,
Üçüncüde ise ;
Kalkıp mutfak tezgâhının üstünü boşaltmış. Almış eline faraşı doldurmuş içine derz dolgusunu, içine su katıp alçı gibi karıştırmış. Sürmüş fayansların üzerine bütün boşlukları doldurmuş. Hayal kurmuş baston bey gelecek yardım edecek, bırak Püskülcüğüm uğraşma bu benim işim ya da sana yardım edeyim diyecek diye…
Ne baston bey gelmiş, ne Püskülün hayalleri bitmiş. Biten tek şey elindeki derz dolgusu olmuş.
Püskül miss gibi tertemiz mutfağında yine baston beye güzel yemekler yapmış.
Gökten 3 elma düşmüş Püskül 2 sini afiyetle yemiş , bir tanesini baston beyin kafasına fırlatmış…

2 yorum:

çiğdem dedi ki...

BU DEMEK OLUYOR Kİ BASTON BEYDEN BİR ŞEY İSTEMEK HATA OLUR PÜSKÜLÜ HANIM HERŞEYİN ÜSTESİNDEN GELİR BİZİM BALKONUN DEMİRLERİN BOYAMA İŞİNDE BEN YAPAYIM BARİ ÇÜNKÜ EN AZ ON DEFA SÖYLEDİM BENİM BEYE NE GEREK VARMIŞ BİZİM BEYİNDEN ENÇOK KULLANDIĞI CÜMLEDİR YADA DUYMAZLIKTAN GELİR HE SEN BİR ŞEYMİ DEDİN CÜMLESİ KURAR AMA BİZİM BEYLERDE SORUN VAR BENCE

Semra akyüz dedi ki...

Oduna sarılan sarmaşıklarız biz :)