26 Nisan 2014 Cumartesi

Paylaşılmayan Gerçekler

 Hafta sonu, Gacet ‘in evine bir kış vedası yapacağız. Hülye, eşi, Gacet ve biz. Önce ben davet ettim ama Gacet ‘ın evi manzaralı ve büyük olduğu için Gacet kendilerine gelmemizi istedi. Hülye ile bende bir şeyler hazırlayıp gideriz diye düşündük.
Dün , acaba yağmur yağar mı teras çıkabilir miyiz günümüz güzel geçer mi , geçmez mi kararsızlıklarını kenara bırakıp , yağsa da yağmasa da gitmeye karar verdik .
Hazırlık aşamasında benim görevim Egeli olduğum için yaprak sarma, güzel yaptığım için kuru dolma ve tatlı olarak son zamanlarda keşfettiğim ve bana göre harika yaptığım Tiramisu oldu.
Haftanın 6 günü çalışıp her akşam yemek yapıp hazırlamak zor olduğu için, dün akşam (bugün Cuma) yaprak sarmayı hazırlamaya karar verdim. İlk kez taze yapraktan sarma yapıyordum. Daha önce pazardan yapıp almışlığım yok. Annem bu konuda hep bana hizmet ediyor. Her köye gittiğimde, bir şişe salamura yaprak alıp getiriyorum.
Dizdiğim yaprakları, kaynamış tuzlu suya koyup, tencerenin altını kapattım. Klasik yöntem budur diye düşündüm. İçin ise şurada anlattığım yönteme göre hazırladım.
Sarma aşamasına geldiğimde Cimcime ve abim’in kızı Yoşi evin salonunu dağlık bir alana çevirmiş oynuyorlardı. Bende masaya oturmak üzereyken oyunlarında mızımak üzereydiler. Ben size güzel bir oyun kurayım dedim. Oturun yanıma, açın yaprakları, koparın saplarını bana verin. Önce iştahla oturdular.
Başladılar yaprakların saplarını koparmaya Cimcime pek niyetli değildi , “ ben dolma yapmak istiyorum” dedi. Bende hadi o zaman ben size öğreteyim dedim. Başladılar sevinçle, sarmaya…
Geniş kısmı önünüze gelecek derken, arkası önünü ayırt etmelerini gösterirken, her zaman ki gibi Cimcimenin canı sıkıldı “ ben derslerimi yapacağım “ dedi. Yuşi sabırla devam etti, sıkılınca yaprakların saplarını koparmaya devam etti. Ben daha önce neden akıl etmemiştim evdeki işleri, atölyeye çevirmeye diye düşündüm. Bir fotoğraf çekip, sosyal medyada paylaştım. Beğeniler arttı, arayıp kızları çalıştırıyorsun diyenler, aferin nasıl düşünüyorsun Püskül diyenler vardı.
Hâlbuki işin gerçek kısmı öyle değildi kızlar, birkaç yapıp başka oyunlara dalmış, doğru düzgün dolma saramamış ve 2 saat hiç kalkmadan, oturup dolma sarmak zorunda kalmıştım.
Hâlbuki görenler bizi oturmuş enikonu, dolma sarıyor, kızlarda çalışıyor zannederler. Gerçek öyle değildi. Benim yaptığım dolmaları yiyorlar, arada da yaprakları karıştırıyorlardı.
Demem o ki sosyal medyada her şey göründüğü gibi değil. malesef o gördüğünüz şeyleri anlık yapıyorlar, sonrasında neler yaptıklarını söylemek isterdim ama gerçekten inanılmaz oyunlar bulup, evin altını üstüne getiriyor, bir de karşınıza geçip sırıtıyorlar.


Hiç yorum yok: