15 Ekim 2014 Çarşamba

GEÇMİŞTEN GELECEĞE

A.ile E. Her kitap okuma saatinde (dersinde) sınıfa kitap dağıtıp, topluyorlarmış.A. dağıtıyor, E. Topluyormuş.bir kitap okuma saatinde S. Yanlarına gidip bir seferliğine dağıtmak istediğini söylemiş, E. Reddetmiş , A. düzenlerini bozamayacağını söylemiş, S. ise reddedildiği isteğine üzülüp sırasına dönmüş.

S . Akşam olduğunda ağlayarak bu olayı annesine anlatmış. Annesi ona görevlerini yerine düzgün getirmek için böyle yapmış olabileceğini anlatmış. S. ısrarla sınıfta A.’ nın baskın karakter, zeki öğrenci, dolaylı yoldan iş çevirebilen iş bilici olduğunu anlatmaya çalışarak ağlamış… S. nin annesi kendi hikayelerinden, biraz yaşadıklarından, birazda uydurduklarından ona hikayeler anlatmış. S. biraz sakinleşmiş ve uyumuş.

S. ‘nin annesi;

O uyuduktan sonra, uyumadım. Ne uyuması her şey gözümün önünden geçti.İlkokul , ortaokul, lise yıllarım, arkadaşsızlıklarım ve çok arkadaşlı dönemlerim hepsi , bir film şeridi gibi...İçimden A.’ nın gidip saçını başını yolmak geldi. “Ne var yani iki kitap için derdin ne kızım senin diyesim” geldi. Bunun ilk kez olmadığını ve hep bu şekilde aşağılayıcı, otoriter davrandığını biliyorum, duyuyorum bir şekilde ve sadece benim çocuğuma değil!
Tabiî ki bunları yapacak değilim. Ne kadar kızarsam kızayım  kızımın özgüvenini oluşturmam gerektiğini, ona yapabileceğim yardımın sadece onunla sohbet etmek ve telkinlerde bulunmak olduğunu biliyorum. Hayat böyle…
Kendini herkesten üstün zanneden, aklı idaresi olgunlaşmamış ama pratik zekâsı iyi, yetişkinlerin gözünde zekâsıyla parıldayan insanların dayatıcı tutumları yaşamın her alanında yok mu? Var!
Bir gün bunları anlayacak, böyle insanları, görerek , yaşayarak öğrenecek.
Biliyorum şu anda bunları yaşıyor olmak çok acı. Bu acını ve hissettiklerini hafifletmek için elimden geleni yapacağım.
Kendimi suçlu hissediyorum. Seni bensiz bırakmak zorunda kalıp, çalıştığım için. İşte hayat böyle zorundalıklarımız ile istediklerimiz asla aynı olmuyor. O zamanda hayat olmuyor sanırım.Hayat istediğimiz gibi olmuyor kızım .


A . – okulda, zeki , çevre yapan öğrenci.
E. – hakkında pek fikrim yok. Zekâsının güç getireceğini öğrenmiş öğrenci
S.- haklı yanları olduğu kadar haksız yanları da olan öğrenci.

S. ‘nin annesi – ben bu çocuğu nasıl büyüteceğim diyen  anne.

Hiç yorum yok: