2 Mayıs 2015 Cumartesi

İKİ KAFA KAĞIDI

Gözlerini araladığında günün çoktan doğmuş olduğunu fark etti. öyleki mesai saatine 15 dk kalmış gideceği yol en az 30 dk idi. gördüğü güzel rüyalardan uyanmıştı. Bir Cumartesi mesaisine başlayacak, gördüğü rüyaların gerçek rüyalar olduğunu anlayacaktı. Odaya geçip karabiberinin boynundan öptü, uyandırdı. Suyu yüzüne soğuk soğuk çarptı. Uyanmaya çalışıyordu. Uyandı. Karabiberi de uyandı. Üstünü umursamazlığın verdiği, forma kıyafetlerini giydi. Her gün aynı kıyafeti giymeyi, aynı küpeyi takmayı artık huy edinmişti. Ceketini değiştirdi. Bir değişiklik yapmaya karar vermişti. Ceketinden yana kullandı.
Kırmızı astarlı, penye, siyah ceketini sırtına geçirdi. Çantasını koluna aldı. Ayakkabılarını giydi. Yine aynı merdiven basamağında, ayakkabısını düzeltti. Hoşuna gitmemişti. Kırmızı astarlı siyah ceket, kot pantolon ve çiçekleri olan üstü uyumlu değildi. Üç gündür giydiği kıyafetin ceketini değiştirmek, değişimin verdiği rahatlık vardı yinede…
Siyah, ağır sokak kapısını açtı. Gözlerinin şişliği görülmesin diye güneş gölüğünü taktı. Kahvaltı etmemişti. Aynı fırından sandviç almak için çantasından bozuk paraları çıkartıp siyah ceketinin açık olan cebine attı.
Fırına girdi, Cumartesi olduğu için sandviçler yapılmamıştı. Geriye döndü, otobüse doğru ilerledi. Sıraya girip, otobüse bindi. Beyaz saçlı, mutsuz görünen adamın yanındaki koltuğa oturdu. Kitabını açtı okumaya başladı. Her gün 20 sayfa okuyordu. Bugün trafik yoktu ve 15 sayfa okuyabildi. durağa geldi. İşyerine 15 dk gecikmişti.
Cebindeki bozuk paralar aklına geldi. Bir poğaça alıp yemek istedi. Elini cebine attı. Bir baktı ki kaybettiği kafa kâğıdı cebindeydi.
Uğruna 75 lira ödeyip yenisini aldığı kafa kâğıdı, siyah ceketin cebindeydi. Her yere bakmış bir ceketin cebine bakmak aklına gelmemişti.
İş yerine geldi. Geç kalmış işçinin kızarmış yanaklarını patronu görmesin diye günaydın diyemedi. Hemen işinin başına geçti. Rutin olağan işlerine devam etti. Patronu kızmadı ama geç kalmıştı.
Kahvesini içti, yazısını yazdı. Şimdi iki kafa kâğıdı ile daha önce içtiği bir bardak suyun yerine bir şişe su aldı.

Cumartesi mesaisine başladı. İki kafa kâğıdıyla yaşıyor.

Hiç yorum yok: