23 Haziran 2015 Salı

KAYMAKLI YUKA

Sabahtan hareketlilik başlardı. Ekmek leğeninde, bol yumurtalı, bol süt ve yağlı hamuru yoğrulurdu. Kadınlar yastaç*  ve oklavalarıyla gelirlerdi. Ev sahibinin ise en az iki tane yastaç’ı mutlaka olurdu.
İmece usulü konu-komşu, hısım -akraba toplanılır hep birlikte belki bir belki iki beklide üç aileye kışlık hazırlığı bile çıkartılırdı. Öyle evin içinde falan değil. Evin bahçesine kilimler, sofra bezleri yayılır. Herkes yerini alırdı. Hamurları eşit parçaya bölen, açan, sofra bezlerinin üstüne havalanması için bırakan hep ayrı kişiler olurdu.
Hamurlar tek tek ne kalın ne ince açılır, üç – dört – beş yufka üst üste konulur ve uzun şeritler halinde kesilir. Daha sonra kesebildiğiniz kalınlıkta erişteler elde edilirdi.
Yani yuka aşı; erişteden yapılır. Kesinlikle ev yapımı olmalıdır. Kış hazırlıklarının vazgeçilmezidir.
Erişteler temiz beyaz örtülerin üzerinde kurutulup, temiz bez torbalarda saklanır. Birde bunun yoğurtlu hamurluk kesilen kısmı var ki sıcak ramazan günlerinin vazgeçilmezi yoğurtlu hamurdur. Uzun şeritler halinde kestiğiniz hamurların yerine kare hamurlar kesip yoğurtlu hamırlık yapabilirsiniz.
 Bir zamanlar git bakkala markete makarna yoktu. Annemler ninemler, komşular toplanır kuskusu, erişteyi, yoğurtlu hamurluğu yaparlardı. Kurutmak için öyle fırın falan değil bildiğin güneş ve rüzgâr yeterdi.
Öncelikle yuka aşı yapılacaksa kesinlikle erişte evde yapılmış olmalı. Tabiî ki satılanlardan deneyebilirsiniz ama tam lezzeti yakalamak için erişteniz kendi yapımınız olmalı. Çok az bile günlük yapılabilir. Hiç yaptın mı diye sorsanız; hayır, köyde annemlerle birlikte hariç hiç yapmadım.
Bu demek değil ki yapmayacağım. Tıpkı deneyip süper bir lezzet elde ettiğim tarhanam gibi bu yılda İstanbul da erişte yapmayı deneyeceğim.
İşin önce püf noktalarını vereyim tarif çok basit. Bir kere kaymak öyle krema katılıp yapılmış kaymak olmayacak. Açık pastörize edilmemiş süt alacaksınız. Kaynatacaksınız. Çok fokurdamadan sütü alacaksınız ve ılımaya bırakıp sütün kaymağını az sütle birlikte bir kaseye alacaksınız.
Birde sütten yapılmış yani salçasız tarhananız olmalı. E biraz tereyağı olsa fena olmaz. Bunun doğalı evde yapılır ama ben beceremedim. Yoğurtçu amcanın tereyağı fena değil.
Malzemeler hazırsa artık tarife geçebiliriz.

Erişteyi kaynamış suya aynı makarna yapar gibi atıp karıştırıyoruz. 3-5 dk haşlıyoruz. Hemen oluyor zaten… Kaynadıktan sonra süzüp, biraz üstünde soğuk su gezdirebilirsiniz yapışmasın.
Bir tencereye tereyağını alın eridikten sonra bir avuç sütlü tarhanayı atın hafif pembeleşince içine kaymağı koyun, biraz süt ekleyebilirsiniz daha lezzetli oluyor. Ardından pişirdiğiniz erişteyi bu karışımın içine katın, karıştırın.
En son servis yapacağınız tabağa alın ama kesinlikle tek tabak birkaç kaşık olsun. Üstüne misss gibi benim favorim keçi peyniridir, peynir rendeleyin elinizle uflayın ve kaşıklayın…
Unutmayın erişte, tarhana, peynir ev yapımı olsun. Haa bir deneyeyim derseniz diğeri size kalmış.
Bir erişte yazısı ile birkaç satır daha eklemiş oldum. Birde kafamda acaba ne zaman erişte yaparım sorusu var ki; artık nasip kısmet…
Afiyet olsun…


·        Yastaç: yer sofrası, ayaklı hamur açma tahtası.

Tarif veriyorum ama sanmayın gündemden kopuğum.Adama koskoca bakan tarafından  yılın ihracat ödülü verildi.Tarihe geçmesi gereken bu olayı ben yazmadan olmaz. Ayrıca ödülü alan halinden diğerlerinden daha memnuniyetsiz. Ben bu kadarına da , yine pess diyorum.

Hiç yorum yok: