28 Temmuz 2015 Salı

İYİ MİSİNİZ ?

Asiye, 5 yaşında, Cerebral Palsy hastası ayrıca hidrosefalisi var. Sağlıkçı arkadaşlar ne demek istediğimi anlar. Yanındaki kadın “Doğumda oksijensiz kaldı.” dedi.
İyi bakılmış, şantı var, ayaklarındaki kasılmalar için yarım diz protez  kullanıyor. Simsiyah gözleri var kirpikleri çok uzun. İyi bakım, ilgi gördüğü belli. Kusma ve ateşi olduğu için getirilmiş.5 yaşında ve şimdiye kadar gördüğüm hastalar arasında en iyi bakılmış hasta.
Genç bir erkeğin omzunda getirdiler. Çarşaflı bayan kimliğini verdi ve muayene olacağını söyledi. Kaydını açarken,” Cerebral palsy hastası mı ? “diye sordum evet dedi. Ne kadar iyi bakmışsınız dedim. Elimden geldiğince dedi ve gülümsedi…
Doğumda oksijensiz kaldı dedi. Nerede doğum yaptınız, normal doğum mu diye sordum. Benim çocuğum değil, ben akrabasıyım annesi doğumda öldü dedi.
Hiçbir şey söyleyemedim.
Bu dünyaya, bu ülkeye böyle insanlar lazım. Çarşaflılar şöyle böyle de demeyin kimsenin bikinisi de, çarşafı da kimseyi ilgilendirmez… Giyim kuşam görünüş ; “Ye kürküm ye ciler “için geçerlidir. İnsana insan olduğu için değer veren insandır.

İyi olmak için yapmanız gereken fazla bir şey yok. Kötü olmak için ise kirli bir vicdanla yaşaması en acısı ve çok ağır olsa gerek. Kendinizi daha fazla yormadan vicdanınızın sesini dinleyin.

Hiç yorum yok: