29 Temmuz 2015 Çarşamba

POLİTİK

George Orvel ‘in Hayvan Çiftliği isimli kitabında önce hayvanlar isyan eder. By Jones ‘in çifliğini ele geçirirler. Artık domuzlar çiftliğin liderleridir. Daha devamını merak ediyorsanız, yüz sayfalık bu eseri okuyun. Aslında sistemi ve sistemsizliği anlamak için iyi bir kitaptır. Kısa ve öz…
Hayvan çiftliğinde, hayvanlar isyan ettiğinde hemen domuzlar birlik ve beraberlikten bahsederler. Sonrasında ortalık sütliman olur. Çalışkan beygir Boxer itaatkâr ve çalışkandır. Eşşek benjamin, dedikoducu karga ve diğerleri.
Domuzlar yer  diğerleri bakar bu domuzlar ara sıra da çekişirler. Olan yine bizim beygirlere, eşeklere, kargalara ineklere, tavuklara olur.

Yine George Orwel, 1984 adlı eserinde ki bence başyapıtlardan ve okunması gereken kitaplardan olması gerekir. Başkarakter Winston, her şeyin kayıt altına alındığı, TV de sadece istenilenlerin, dayatılanların seyrettirildiği, herkesin aynı olmaya zorlanıldığı, düşünce farklılıklarının olmadığı bir dünyada yaşamaktadır. Her anınız gözetleniyor, davranışlarınız ve çocuklarınız sizi ele veriyor.
Hiç çekici bir dünya düzeni değil di mi?
Cemo; geçenlerde “ Politik yazma.” dedi. Neden dedim. İnsanlar hem politik yazıları beğenip fişlenmekten korkuyor, hem de eşimin politik meseleler yüzünden zarar görmesini istemiyorum dedi.
Okuyor mu bilmiyorum ama demek ki birkaç yazıya denk gelmiş. Bazen evde hararetli bir biçim de tartıştığımız olur. Beklide eşini iyi tanıyor. Ne kadar doğruyu söylemeye, dilediğim gibi konuşmaya – yazmaya meyilli olduğumu biliyor.
Acaba böyle bir dünyaya doğru  mu ilerliyoruz? yaptığımız her şeyin gözlendiği, itaatsizliğin fişlendiği , duygu ve düşüncelerin örselendiği, yazmanın verdiği özgürlüğün kısıtlandığı bir dünyada mı yaşayacağız?

Nasıl da fillerin istemediğinde, tepiştiği ve karıncaların ezildiği bir dönemdeyiz farkında mısınız? Rahat değilim. Neden böyle hissetiğimi de bilmiyorum. Acabalar soru işaretleri ile kafamda dönüp duruyor.
Ayn Rand; kadınları özgür bırakırsanız, onlara zihinsel ve mekansal fırsatlar verirseniz, dünyanın kapısını aralayabileceğimizi söylemek istemişti. Şimdi daha iyi anlıyorum. Zihinsel özgürlük bambaşka bir şey, başka bir boyut ve başka bir yaşam…
Dilerim zihinler özgür , dünyalar özgür , insanlar savaşsız bir dünyada yaşasınlar….1 yorum:

Adsız dedi ki...

İsyan çıkaranların içinde bile isyanın çıktığı gerçeği hep var, ülkemizdeki sol kesimin istediği şeylerin aynı olması eşitlik barış sınıfsal eşitlik vs olduğunu düşünürsek ama bir bakıyoruz ki onlarda kendi içlerinde anlaşamıyorlar bu insan oğlunun doğasında var. Radikal sol dediğimiz bizim için muhteşem şeyler isteyen insanların bir bakıyorsun ki senin özgürlüğün kısıtlayan eleştiriye bile açık olmayan bir yapısı var. Sosyal medyayı canı istediği zaman açan kapatan halka açık olan parkın kapısına polis diken bir DEMOKRATİK CUMHURİYET TE!!!! yaşamaya çalışıyoruz. Ama durmak yok İSYAN etmeye devam MEDİİİİİİİİİİİİ