15 Ağustos 2015 Cumartesi

MUADİLİME

Bir cumartesi mesaisini de sağ salim , hiçbir hastadan dayak yemeyerek bitirdim.gülüyorum ağlanacak halime!

Bu yazıyı okuduğunuz saatlerde ben ya yolda kitabımı okuyor, Cemoya çemkiriyor olurum. Ya da köyde bacak bacak üstüne atmış kahvemi içiyor olacağım. Bunlara ninemle sohbeti ve bol öpüşmeyi de ekleyebilirsiniz. Allah hayırlı yolculuk versin.

Yine bir yıllık izin, kapitalist sisteme para yedirme, ana baba dede nine görme, el öpme, yeşile doyma tatilinin yazısına hoş geldiniz. 

Heyecanlıyım, içimde de koca bir taş var yine… Neden bilmiyorum. Çok az bir süre önce gitmiş olmama rağmen bence o 20 gün neredeyse birkaç aya tekabül ediyor. Zihin özledikçe süreyi uzatıyor.

Ben yeşile doyayım  yeter. Bana göre; en güzel tatil köyü bizim köy… Ama Cemocum tatilin keyfini; kapitalist sisteme yıllık gelirimizin bir aylığını harcayarak sürmeyi planlıyor. Ben her gün gözleme açacağım, börek yapacağım diye yalandan söz versem de bana kanmayacak. Bir süre köyde bir süre sisteme parayı kaptırarak geçecek.

Bana göre hava hoş, denize girmeyi sevmem oturduğum yerden kitap okumakta ayrıca zevk verecek. El işlerini yapamıyorum. Cemo kızıyor. Ama size bir şey söyleyeyim lütfen her şey dâhil tatile de gitseniz tabağınıza yiyeceğiniz kadar yemek koyup, yemeğiniz bittikten sonra bir zahmet tabağınızı kendiniz kaldırın. Ne olursa olsun evde yaptığını yapmaya devam et. Sonra gelince sudan çıkmış balığa dönersin.

İşin şakası bir yana ben hem o tatillere verilen paraya, hem de hiçbir şey görmemiş gibi dolan tabaklara, atılan yiyeceklere sanki evde hiçbir şey yapmıyormuş gibi göbek kaşıyan beyefendi ve hanımefendilere acayip kıl oluyorum. Evinde hizmetçin bile olsa kendi totonu kendin topla kardeşim.

Birde bir not ekleyeyim. Cemo bugün için izin almamda ısrarcıydı. Çünkü kendisi kurumsal bir firmada çalışıyor. Normal olan iş günü iznini kullanıyor, artistliğini yapıyordu.

Yok, efendim bavullar çokmuş nasıl yükleyecekmiş, beraber İDO iskelesine gitmek daha iyi olurmuş. Ne varmış bir günden, ne olurmuş birkaç saat den? Anlamıyor. Arkadaş izinli, Cumartesi bilmem kaç sünnet, bilmem kaç kafa karışıklı oluyor. Anlamıyor…Bazen deveye daha kolay hendek atlatabileceğimi düşünüyorum.

Yemekte ben nasıl taşırım bu kadar eşyayı deyince, annem;’ Ben yardım ederim, sıkıştırma kızı dedi. ‘Yaşasın kayınvalideler, yaşasın feminen hareketi sağlayan akıllı gelinler diyorum ve konuyu kapatıyorum. Cemocum sana da iyi kapak oldu bence…

Sayın Gacet ve Örtger'e kafalarını dinleyecekleri bir on beş gün bırakıyorum.Tavır yok, stres yok, gıcık bir sekrete hasta var diye şıkıştırmıyor. Oh ne rahat !

Hayırlısıyla gidip gelelim bakalım, yine kaldığımız yerden devam ederiz. Aşağıda göreceğiniz foto ise yerime gelen arkadaş için hazırladığım bir liste, tatile gitmek yerine başkasını bırakmak kolay değil.

Gidip gelmemek, gelip bir yığın işle karşılaşmak var.

Hiç yorum yok: