16 Eylül 2015 Çarşamba

EX LİBRİS

Ex libris ; özellikle kütüphanelerde kullanılan, kitabın nereye ait olduğunu gösteren etiket yada mühürmüş.
Kitap okur severin en sevmediği şey nedir? Okuması içini kütüphanesinden verdiği kitabın geri iade edilmemesidir. Başkasından iade etmek üzere aldığım ve merak ettiğim kitabı bir an önce okuyup vermek için can atarım. Dış yapısı bozulmasın diye gazete ya da kalıpla kaplarım.
Okuduğum kitabı çok beğendiysem ya yenisi alır veririm ya da aynısından kendim alır bir kez daha okur notlar bırakırım.
İşte Ex libris denilen şey  de kitabı emanet alan kişiyi dürtmek amacıyla kullanılan bir şeymiş. Bende acaba bir kaşe mi yaptırsam bilemedim.
Bu konuda en vukuatlı olan yeğenim kitabımı tam iki sene vermedi. Hem de Momo yu , önce kaybettiğini söyledi, sonra buldum dedi, yine bir türlü iletmedi. Ben bu konuda çok titizim valla gel evden çatalı kaşığı götür ama kitaplarıma dokunma!
Şimdi kitap verdiğim birkaç kişi üstüne alınabilir. Alınmayın ama kitabı getirseniz iyi olur. Ben bu yazıyı hem Exlibris denilen şeyi öğrendiğim için hem de okuyup takip edenlere hangi Ex librisi yaptırayım diye sormak için yazdım.
Sizce hangisi?


Yazdıktan sonra öğrendim. İstanbul da Exlibris derneği varmış. http://www.aed.org.tr/tr/ adresinden ulaşabilirsiniz. Benimki çok basit kalıyor yahu, neyse az yapan candan çok yapan maldan hadi canım yandan…

Hiç yorum yok: