2 Ekim 2015 Cuma

RAHAT iŞEYEN MUHALİF

Dün, muayene olmak Samatya Eğitim ve Araştırma Hastanesine gittim. Fındıkzade ye güzel bir poliklinik binası kurulmuş. Eskiden devlet öğrenci yurduydu. Yeni açılmış olduğu için gayet bakımlı. Randevum 8.20de idi, 8.00 da hastanede oldum, sıram 9.00 da geldi. Muayene oldum, doktorum birkaç test istedi.
Bina gayet donanımlı, beş katlı, asansörü var. Birinci katta bulunan laboratuar gayet bulunabilir ve konforlu. laboratuvardan barkod ve tüplerimi aldım. Tam ortopedik kan alma masasında üç tüp kan verdim. Ardından idrar vermek için kan alma bölümünün karşısındaki odaya gittim. İdrar bardağını verdiler.
Elimde idrar bardağı laboratuarın yakınında tuvalet aradım yoktu. Biraz daha meydanda ve bekleme sandalyelerinin karşısında idi. Girdim. Kapı kilitleniyordu kilitledim. Klozet vardı. Benim anlamadığım umumi yerlerde neden klozet var. Sağlık açısından riskli, ayrıca yaşlılar için iyi olabilir ama tamamen mikrop yuvası. Neyse kâğıt sabun vardı ve pis sayılmazdı. İdrarı verdim.
İdrarı verdikten sonra, bir idrar daha vermem gerektiğini ve bunun analizi için Samatya Hastanesi Merkez Binasına gitmem gerektiğini söylediler. Bugüne bıraktım. Aklımda sarı bina ve birinci kat vardı. Sabah kızımı okula bırakır bırakmaz gittim
.
Sarı bina birinci kat polikliniklere aitmiş. Bir sarı bina üst tarafta varmış. Gittim. Memur saat8.00 olmadan görevinin başındaydı müsait olup olmadığını sordum ve müsait olduğunu söyledi. Elime bir bardak ve nasıl tahlili vermem gerektiğini anlatıp tuvaletin patolojide olduğunu, patolojinin de 100 metre ileride olduğunu söyledi.
Gittim kapıda ‘Tuvalet temizleniyor, acilinkini kullanın.’ Yazıyordu. Oradan aşağıya inip, güvenlik görevlisine sordum. İlk gittiğim polikliniklerin bulunduğu yerde bulabileceğimi, acilin uzak olduğunu öğrendiğimde- ki biliyordum-yüzümde güller açtı.
Polikliniklerin olduğu kısma, ikinci kata çıktım. Tuvaleti buldum. Yuppi biri alafranga, biri alaturka olan iki tuvalet vardı. tabiî ki seçimim alaturkadan yanaydı. İdrarın bardağı elimde, görevlinin talimatları kafamdaydı. Peçeteler ve el deterjanı vardı, henüz laboratuar başlamadığından temiz sayılırdı.
Tuvaletin kapısından girdim, kapının arkasındaki askılığa çantamı astım. Kapıyı ittim, kapı kilitlenmiyordu. Diğerine bakmadım. Bardağı görevlinin istediği hale getirdiğim gibi, tekrar en başa döndüm. sağ salim teslim edip haftaya perşembeye randevumu aldım.
Şimdi arkadaşlar, bu yazı nereden çıktı diyebilirsiniz. Muhalifsin dediklerinizin bir de yaşadıkları gördükleri ve kendilerince yorumladıkları var.
İyi gördüklerimizi de, kötü gördüklerimizi de söyleyeceğiz ki bir şeyler değişebilsin. Allah kimseyi düşürmesin ama hizmet almak herkesin hakkı. Bu yaptığım işlemi özürlü, hamile ve yaşlı birinin yaptığını düşünün. Zor değil mi? Hastane içerisinde ring atmak kolay mı?
Ha birde ben bu işlemi kendi çalıştığım yerde beş dakikada halledebilirdim. Ama işte iş böyle değil. Madem sigorta diye bir sistem var ben sistemi sonuna kadar hakkımca ve adilce kullanabilmeliyim.
Eve özel sigortamda var. İdrar parasının 3-5 katını verseniz WC yi altınıza getirirler. İş öyle değil. Ben devletime vergi veriyorsam hizmetimi de tam isterim. Ki vergi vermesem bile hizmet eşit bir şekilde her vatandaşın hakkıdır.
Birde aman canım eskileri bilmiyor musun şükret buna diyenler var. Onlara cevap vereyim. Yavrum ben konuşurken yapılan icraatlara bakarım.Millenyum çağında olduğumuz unutma.
Size iyi haber vereyim. Laboratuar da numuneleri alan beye bunun ne zamandır böyle olduğunu sordum. Yeni olan bir şey olmadığını söyledi ama kesin uyarı(ültimatom dedi) vermişler yakın zamanda alt kata tuvalet yapacaklarmış.
Allah kimseyi düşürmesin ama bir düşersek değiştiğini görürüz inşallah. Rahat işeyebilecek, kilidi olan bir tuvaleti devletimizin hastanesinde bulabilelim de bak gör medeniyet nasıl gelişir o zaman!
Sen gördüklerini ben gördüklerimi yazmazsam her şey iyiye gidiyor demek değildir.sen istediğini ben istediğimi söyleyemiyorsam, her şey iyiye gidiyor demek değildir.
Hayırlı cumalar Müslüman kardeşlerim , işçinin sigortasını yatıran , vergisini kaçırmayan, başkasının torpiliyle devlete işe girmeyen, tüm Müslüman kardeşlerimin Cuma mübarekini diler, kolaylıklar dilerim.

Hiç yorum yok: